| Tiffany89 a întrebat:

Trebuie sa scriu pe maine ceva compunere la romana despre "Lacul" de mihai eminescu "izvorul noptii " si " emotie de toamna" Trebuie sa scriem ce este la fel in cele 3 poezii.Ma puteti ajuta? Macar cum sa incep sau nu stiu...Ps.sunt clasa a 8happy Funda!happylove struck

Răspuns Câştigător
| TiMan a răspuns:

Whoooohoo eu tocmai am terminat poeziile respective.
Deci, in toate cele 3 este prezentat motivul iubirii, dar vazut dintr-o alta perspectiva:
in Lacul iubirea este reala dar nu implinita in planul real, ci in plan oniric
In Izvorul noptii, iubirea/erosul, este pentru Blaga singurul mod de a percepe misterul universului si de a se bucura de el.(prin ochii iubitei se contureaza intreg acest mister)
In Emotie de toamna: iubirea este modul de a depasi planul omului invins si indurerat si transcederea in planul creatiei.
Eu ti-am dat niste idei.Stiu ca sunt putin grele dar daca reusesti sa te legi de ele si sa le dezvolti te vor ajutawinking
Numai bine, succes la notalaughing