| Karla_4943 a întrebat:

Trec clasa a 9a si am aflat ca am intrat la profilul matematica-informatica.
Este adevrat ca aste cel mai greu?
Vreau sa stiu si eu pe ce se pune accent la acest profil (IX-XII)...
Multumesc anticipat *.

4 răspunsuri:
| aliceinchains a răspuns:

Așa este, eu sunt la Filologie...big grin
Față de Uman, e mult mai greu, se văd și notele de la Bac, se vede diferența...păi pe ce să se pună accent, matematică la greu, fizică, chimie și biologie, astea sunt materiile de bază. Eu scap de toate astea de tot dintr-a XI-a. Dacă te descurci la materiile realiste, n-o să ai probleme. Baftă.

| loveyouforever a răspuns:

Buna.este adevarat.e cel mai greu profil...se pune accent pe matem, atica, informati ca si alte ***-uriblushing...in fine, te vei satura de matematicalaughing

| AlexandraCroft a răspuns:

Bai matematica e grea cred ca iti dai seama.
Eu la profilul mneu care e identic cu al tau in afara de matematica mai am o problemaa...si anume informatica.o sa vezi tu ca la info nu o sa inveti lucruri despre calculator sau ma istiu eu ce ci niste exercitii foarte nasoale care se leaga cu matematica.nu stiu sa iti explic dar matematica in mom de fata mi se pare mai usoara decat informatica...laughing.

| PinkLove20 a răspuns:

Exista o intrebare poate putin cam ciudata si anume "De ce profilul matematica-informatica are doar 4 ore de matematica si doar 3 de informatica [cu tot cu TIC]?". Totusi la urma urmei este un profil numai pentru asa ceva. Nu ca sa ai 3 ore de fizica, 2 de chimie si 2 de biologie si tot asa. Intradevar sunt ore pe care trebuie sa le faci, dar nu era mai normal sa facem mai putine de fizica, chimie si mai multe de informatica? Sincer matematica poate sa fie cat mai putina big grin, nu ma supar. Romana trebuie sa o faci ca na esti roman si macar limba ta sa stii sa o vorbesti. Profilul matematica-informatica este un profil real si e normal ca sa ai macar 2 ore de biologie pe saptamana, ceea ce de altfel asa si estehappy. Dar mi se pare absurd sa faci atatea ore care chiar nu isi au rostul. Eu, de exemplu am 1 ora de informatica si 2 de TIC, iar matematica 4+1 optional[care nu l-am ales noistraight face]. Sunt altii, tot pe profil mate-info, care au 4 ore de informatica si 4 de TIC, iar la matematica este la fel.

... Sper ca te-am ajutat, funda?>big grin