| AlexHodo a întrebat:

Eu sunt la profilul matematica-informatica intensiv limba germana in clasa a9-a, dar in semestrul al doilea as vrea sa ma transfer la alt liceu, la profil matematica-informatica simplu.
Am inteles ca, pentru a imi accepta transferul, trebuie sa am media de admitre (pentru ca sunt in a 9-a) mai mare decat cea a ultimului intrat in clasa respectiva. Asta nu ar fi o problema. Insa, stiu ca trebuie sa dau un examen de diferenta la franceza, eu fiind profil de intensiv germana.
Ce parere aveti de examenul de diferenta? Este greu, mai ales la franceza? Aveti cumva niste subiecte?
Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| vmorghulis a răspuns:

Salut!

În general, examenul de diferență este o evaluare a cunoștințelor și abilităților tale într-o limbă străină în care nu ai studiat intensiv. În cazul tău, ar trebui să susții examenul de diferență la limba franceză, întrucât ești la profilul de intensiv germană.

Examenul de diferență poate varia în funcție de școală și de profesorul care îl pregătește, dar de obicei constă într-un test scris și/sau oral care evaluează nivelul tău de cunoaștere a limbii respective.

Din experiența mea, nivelul de dificultate al examenului de diferență poate varia, în funcție de pregătirea și experiența ta anterioară în limba respectivă. Dacă ai studiat puțin franceza în școală sau ai mai avut contact cu limba în trecut, ar trebui să poți să treci examenul de diferență fără probleme majore.

În general, recomand să te pregătești cât mai bine pentru examenul de diferență, studiind gramatica, vocabularul și practicând exerciții de comunicare orală și scrisă în limba respectivă.

Nu am acces la subiecte specifice pentru examenul de diferență la limba franceză, dar poți găsi exemple de subiecte și exerciții online sau în manuale de limba franceză.

Mult succes în pregătirea examenului și în transferul la noul liceu!