| YrINaismissingtheoldTPU a întrebat:

cryingtrec in clasa a 7 a si imi e cam frica de noile materii...chimie si civica.sunt grele...imi puteti da cateva sfaturi despre ele? multumesc:*

Răspuns Câştigător
| Luanaaa a răspuns:

Buna:*
Eu sunt a 8a.
Aveam aceleashi intrebari cand intram clasa a7a.
Nu nu sunt grele, civica e foarte frumoasa daca ai o profa bunalove struck
Si chimia...Trebuie sa inveti de la inceput ca altfel apoi nu sti nimic, daca ai si o profa care ecplika bine e super ok.
Nu iti face griji a -7a nu e asa grea cum zic unii. E chiar super:*.
Pupic.:*

7 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Off frica asta
nu ai de ce.chimia e greuta, pentru ca te bagi asa dintr-o data tare in ea. dar incet incet devine mai usor. daca esti atenta la ore. e ca si rezolvat.acum depinde si de profesor cum iti explica.de pe la mijlocul anului inveti despre ecuatiile chimice si elea sunt cam nasoale, dar depinde de prof ti-am zis.
civica. e o prostie.deci manualul meu era facut dinainte de a mai schimba astia prin constitutie si ne-am incurcat.ca materia pregatita si planu de lectii cerea ceva manualul altceva.
dar in rest nu m-am straduit prea mult, pentru ca inveti lucruri elemantare, cu care sigur te-ai mai intalnit.
e usorr

| Silvia a răspuns:

Hei, stai liniştităhappy. Civica e foarte uşoară, dacă îmi aduc eu bine amintethinking ai făcut-o şi în clasa a 4a.Deci la civica nu e absolut nicio problemă, stai calmă.
Cât despre chimie...Contează mult ce profesor ai. Dacă o să ai o profesoară care va ştii cum să vă explice şi să vă facă să vă placă materia, va fi chiar distractiv, chimia e frumoasă.

| TeoPT a răspuns:

Civica din a 7a e total diferita de aia din a 4a laughing

In fine, daca ai inclinatie spre matematica si fizica, atunci chimia ti se va parea foarte usoara (de fapt e mai usoara ca fizica), daca nu, atunci trebuie sa inveti serios daca vrei sa intelegi.

De civica am zis.

Spor la invatatura si la note mari.
7h30

| ioana181 a răspuns:

De civica sa nu-ti fie niciun pic de frica. De chimie... ei bine trebuie sa inveti inca de la prima lectie ca sa le intelegi pe urmatoarele. Tin minte ca am lipsit o singura ora si la urmatoarea habar nu aveam ce se facea la tabla desi am luat lectia de la o colega. Mult noroc big grin!

| amaadina a răspuns:

La chimie e foarte simplu daca inveti ora de ora... Iar la civica n'are rost sa te stresezi. Va explica profesoru' ce ar trebui sa faca un presedinte, cum sta treaba cu parlamentul... Chestii de'astea. E chiar super simplu happy

| Aly_7975 a răspuns:

Civica e usoara...chimia e frumoasa, chiar daca e mai grea tongue Daca-ti place o poti invata foarte usor. Multa bafta happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Civica este foarte usoara. nu trebuie sa-ti faci griji pentru civica. iar la chimie.trebuie sa fii atenta si sa inveti. nu e asa cum spun toti.chimia-chinul nostru laughing mie cel putin im place chimia big grin