| andreywtza a întrebat:

Am nevoie de un sfat...anul urmator urmeaza sa ma căsătoresc. Viitorul meu sot mai are un frate care este casatorit. Mama lor(soacra mea) este orbita dupa fratele sotului si sotia acestuia. Orice as face eu nu sunt cum este ea, chiar daca ea ii raspunde mereu, tipa la ea...etc. Face diferente chiar si intre cei doi copii ai ei, viitorul meu sot nu este deloc pe placul ei, nu il crede ca vine obosit de la munca, nu tine cont de el daca este acasa sau nu atunvi1 cand organizeaza un eveniment in familie. O intereseaza doar ca ceilalti doi sa fie prezenti. Voi ce ati face in locul? Cum sa o fac sa inteleaga ca si noi suntem copiii ei, nu doar ceilalti care fac din ea ce vor ei.

Răspuns Câştigător
| Ara997 a răspuns:

Daca vrei sa traiesti bine, du-te cat mai departe de ea (soacra).
tu nu te casatoresti cu soacra. Las-o in grija nurorii pe care o adora. (ea s-o ingroape )
e importanta sustinerea familiei in care intrii, dar si fara ea se poate sa traiesti bine cu al tau, (ba chiar mai bine).
voi vetifi o noua familie, cu reguli proprii, nu te chinui sa joci tontoroiul, vei avea parte numai de amaraciune.
Nu trebuie sa te chinui sa o faci pe o mama sa-si iubeasca copilul. din experienta iti spun ca baietii "iubiti " prea mult de mama, nu sunt soti prea buni.
deci sfat :
BAGA DISTANTA si mai rarut ca-i mai dragut, ai sa vezi peste ani ca o duci mai bine cu casnicia decat cealalta nora.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, sa nu locuiti impreuna cu ei sau cu rudele lor!
Stati mai bine cu chirie, dar singuri si cat mai departe de socrii.
Apoi, de sabatori, este necesar sa fiti prezenti la ei, ca asa este traditia si respectul pentru parinti trebuie purtat, indiferent ca-ti convine tie sau nu.
Incearca sa ramai calma si politicoasa, pentru ca frustrarea nu va duce naicaieri.
In caz de nu te poti abtine, rupe relatia cu barbatul asta, daca te obsedeaza atat de tare, soacra.