| CurcubeuAlbNegru a întrebat:

Am o intrebare mai neobisnuita : persoanele care sunt homosexuale sau lesbiene au ales singure sa fie asa sau asa s-au nascut? Nu judec pe nimeni, eu respect si accept in totalitate persoanele de genul acesta, nu ma intelegeti gresit, dar vreau sa stiu pentru ca e controversata chestia. Unii spun ca e o chestie din nastere si altii spun ca e decizia lor. Am auzit ca nici heterosexualitatea nu e o alegere. As vrea sa stiu sigur. Daca ar putea sa-mi raspunda la intrebare chiar o persoana din asta ar fi si mai bine, pentru ca ei stiu sigur, oamenii heterosexuali de obicei zic ca ei au ales sa fie homosexuali / lesbi ca sa-i insulte. Stiu ca nu prea sunt prin Romania, dar daca o astfel de persoana vede intrebarea asta poate sa raspunda. Eu vreau o parere obiectiva si cat mai aproape de realitate. Indiferent ce raspunsuri primesc, vreau niste argumente va rog. Multumesc! happy

5 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Eu cred ca aceste persoane au ales sa fie asa. Nu se naste nimic cu o anumite orientare sexuala. Cu unii au si probleme de sanatate sau de dezvoltare fizica si asta ii impinge si mai mult spre homosexualitate e alta treaba. Dar de multe ori depinde de caracterul omului si dorinta lui in sensul asta.

| lizucalisuca a răspuns:

Cam 10% din populatia lumii e atrasa de persoane de acelasi sex asa ca afirmatia cu "nu prea sunt prin Romania" e bazata tot pe prejudecati. Ti se pare ca nu prea sunt pentru ca trebuie sa stea ascunsi datorita efectelor sociale si gandirii de Ev mediu a conationalilor. Iar ca sa-ti raspund la intrebare, unele persoane nu pot alege in timp ce altele pot. Majoritatea, insa, nu pot. Insa exista si un numar de oamnei care sunt atrasi de ambele sexe asadar pot alege daca vor sa fie in relatii hetero sau gay. Dar in orice caz, discutia asta e o pista total gresita.
Chiar daca o persoana ar alege sa fie asa, cine are dreptul sa ii judece alegerea?

| Alisse a răspuns:

Buna eu sunt lesbiana si m-am nascut asa. In primul rand cred asta fiindca inca din copilarie aveam atasament fata de fete. Eu cred ca nu este o alegere sa fi asa.
Cum am inceput sa cresc interesul meu crestea fata de sexul feminin treptat. Dar nu toti descopera din copilarie asta ci chiar mai tarziu dar tot nu cred ca se hotaresc pur si simplu ei de fapt atunci descopera cu adevarat propria lor persoana. happy

| CurcubeuAlbNegru explică (pentru Alisse):

Am inteles. Dar ai incercat vreodata sa vezi daca iti place de vreun baiat si nu ai reusit? happy

| Alisse a răspuns (pentru CurcubeuAlbNegru):

Da am incercat happy