| ofaraoarecare19193 a întrebat:

Bună tuturor, am o mică problemă de ceva timp și cred că poate cineva de pe acest site mă poate ajuta într-un fel sau altul.
Și anume, am 16 ani și locuiesc în Germania de câțiva ani, dar îmi lipsește România foarte mult. Nu mă refer la prieteni sau familie în special, mă refer la România în sine, la țară. Aș da orice să mă întorc înapoi. Când am fost în țară vara asta parcă nu mai voiam să plec…De ani de zile trăiesc cu sentimentul ăsta de dor și parcă nu mai trece, ba chiar din contră, de când a fost ziua națională pe 1 decembrie anul ăsta, mă simt mai nasol decât până acum. Nu știu ce să mai fac. Îmi vine să plâng încontinuu. Mă simt epuizată, psihic și fizic.
În ultimul timp am început să ascult numai muzică în română și să mă uit mereu la filme și documentare despre România, mă simt de parcă am luat-o razna de tot.
E normal să iubesc România atât de mult încât să "nu mai știu de mine"?
Mulțumesc pentru potențialele sfaturi și răspunsuri!

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te inteleg că iubesti Romania. Dar inca nu stii ce iti poate oferi, ca sa poti duce o viata decentă aici.
Eu zic sa ramai acolo unde esti, că e mai bine.

| Violleta2022 a răspuns:

Fa-ti prieteni acolo unde esti, ca nu tara iti lipseste tie, ci socializarea cu lume reala, cu prietenii...

| ofaraoarecare19193 explică (pentru Violleta2022):

Am prieteni români aici, mai mulți decât aveam în România. Tot îmi lipsește România. Aș merge în România chiar dacă nu aș mai avea pe nimeni acolo

| Violleta2022 a răspuns (pentru ofaraoarecare19193):

Sigur, du-te si vezi ce-ti ofera Romania si ce crezi ca poti face acolo...
Mai vorbim peste 5 ani!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu e normal.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Probabil te-ar ajuta sã vii mai des, nu știu. Cred cã cel mai bine e sã participi acolo la evenimente cu români, sau pe forumuri/pagini, și sã discuți cu ei acest aspect. Poate nu te-ai acomodat încã pe deplin acolo sau e foarte monoton, cred mici excursii sau expediții te-ar ajuta.