| AnneMariiie81 a întrebat:

Buna tuturor, am o problema si sper ca ma puteti ajuta cu un sfat. Ieri, s-au afisat rezultatele la EN si am ramas complet uimita. Eu sunt o eleva buna, am numai medii de 9, 10 si tot acest an nu am iesit deloc afara, am invatat tot timpul si am facut meditatii 5 zile pe saptamana in fiecare zi. Ieri,insa, cand am primit rezultatele am zis ca o sa mor. Am luat 8, 70 la limba rom, si nu inteleg de ce si 5, 50 la matematica unde a fost extraordinar de greu. Cand am ajuns acasa efectiv am inceput sa plang, parintii mei au ramas uimiti de rezultate deoarece nu se asteptau nici macar o secunda. Tot ieri am facut 2 atacuri de panica, destul de urate si stau numai incuiata in casa, in camera mea si nu vreau sa vorbesc cu nimeni, nu stiu la ce liceu o sa ajung..doar ca momentan efectiv imi vine sa mor. Plang incontinuu, iar aseara nu am dormit deloc. Nu mai stiu ce sa fac, sunt distrusa... Sper ca ma puteti ajuta cu un sfat

5 răspunsuri:
| raMLesS a răspuns:

Asta se intampla cand inveti mult si prost.
Daca voiai sa inveti cu cap, trebuia sa te uiti pe subiectele care s-au dat anii trecuti, asa stiai 90% ce gen de exercitii o sa-ti dea.
Subiectele sunt asemanatoare, in aproape fiecare an se cer exact aceleasi lucruri doar ca datele difera.
Mai iesi si tu p-afara, daca inveti poti sa ajungi la o facultate buna indiferent la ce liceu esti.
Data viitoare nu mai fa prostia asta.

| Anon31241212 a răspuns:

Nu ai dat randament din cauza ca ai invatat prea mult si ai clacat. Mereu inainte de examene se recomanda sa iesi afara, sa iesi cu prietenii. Nu poti invata in continuu. Creierul e foarte solicitat si obosit. Imi pare rau pentru tine, dar singura solutie este sa te transferi de acum.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Buna!

Partea buna este ca inca nu ai ajuns la liceu. Sti ce inseamna asta? Ca ai varsta de aproximativ 15 ani. De ce e asta un lucru bun? Pentru ca o sa iti treaca. Toti am avut perioade din astea la varsta ta. Exista lucruri mult mai i. portante in viata decat niste amarate de examene. Liceele se uita si la media pe tot anul, nu numai la examene. Asa ca daca ai avut 9 si 10 cum spui tu, nu iti face probleme, vei fi acceptata. Cat despre atacurile de panica, ele nu sunt ceva ce poate fi controlat usor. Trebuie sa iti impui tu tie o anumita limita in ceea ce priveste stresul. Nu lasa chestiile astea sa te distruga. E bine ca iti faci griji pentru scoala, dar tu ai ajuns la un alt nivel, care nu are sa iti faca decat rau. Trebuie sa faci ceva, sa iesi din starea asta, altfel, risti sa mergi si mai rau la scoala in anul viitor. Apropo, daca crezi ca ai fost nedreptatita de profesor la examene, poti cere recorectarea lor, de catre alt profesor. Mult noroc happy

| 10Tenten10 a răspuns:

Incearca in primul rand niste exercitii de respiratie ca sa te calmezi. Inteleg foarte bine ca esti foarte dezamagita si trista si dezcurajata. Dar problema este fix faptul ca nu ai iesit. Nu-mi place sa fiu acea persoana care vine si spune ce ar fi trebuit sa faci, dar vei mai avea examene, mult mai importante, si va trebui sa stii sa nu stai incuiata in casa tot timpul ca sa inveti. Creierul este ca un muschi, trebuie sa-l antrenezi, dar nu prea mult, ca sa nu faci vreo intindere sau asa. Daca consideri ca ai fost neindreptatita poti face contestatie, in special la romana. Dar fi sigura ca ar fi trebuit sa iei mai mult, vorbeste cu profesorii. Acum, stiu ca ti-e frica de liceu si de locul unde vei ajunge. Dar sa stii ca dupa ce s-au afisat repartizararile poti merge la scoala unde ai ajuns si sa ceri sa fi trecuta in alta clasa. O sa ti se dea un examen si daca treci (si daca de data asta echilibrezi invatatul cu recreatia il vei trece) vei fi pusa intr-o alta clasa. Pe deasupra, poti sa te muti din liceu dupa primul an, tot dand un examen. Trebuie doar sa mergi la scolile de care esti interesata, sa intrebi de ce ai nevoie (media anuala mai mare sau egala cu media clasei in care vrei sa te muti) si la ce vei da examen (depinde complet de scoala unde ai fost si de cea la vrei sa te muti: unii cer o materie, altii mai multe).
Te rog, nu te descuraja. Si eu am trecut prin asta si totul s-a rezolvat. Daca vrei, imi poti scrie in privat sa te mai ajut. Da, este un mare soc, dar creierul tau este foarte obosit si ai adunat mult stres pana in ziua de azi si acum il dai afara. E bine sa plangi, te linistesti si dai totul afara. Dar inca nu e sfarsitul. Liceul va conta foarte putin pentru facultate. Iar facultatea e cea mai importanta etapa inainte de job. Poti merge la filologie si apoi sa faci informatica la facultate (caz pe care il cunosc personal al unei prietene), poti face teatru doar pentru ca acolo e usor si sa te pregatesti pentru medicina (din nou, cunosc persoane). E un soc, dar intr-un an sau doi te vei uita in spate si, da, poate vei avea putine regrete ca 'puteam da mai mult', dar o sa intelegi ca nu va conta asa de mult pentru faculta. Daca mai ai nevoie de sfaturi, te rog sa-mi spui.

| MariaDenisa11 a răspuns:

Era bine sa faci contestatie la momentul potrivit, acum nu mai exista vreo rezolvare din pacate, nici eu nu am luat notele la care ma asteptam, dar acum nu ma pot intoarce in timp. Iesi afara cu prietenii sau relaxeaza te, nu mai te gandii la ce greseala ai facut, ca nu s-a sfarsit lumea, vei gasi un liceu decent