| edy01234 a întrebat:

Salut, TPU, vin la voi cu o problema si niste intrebari destul de ciudate,zic eu.
Mai intai de toate,totul a inceput acum un an,exact un an,cand m-am transferat de la un liceu la altul,de la profilul de filologie la stiinte ale naturii, totul bine si frumos pana ce la un moment dat am observat cu tristete ca la chimie, fizica si matematica nu prea fac fata.Niciodata nu am avut 3 materii la care sa am sub media 7, eu incepusem la acestea cu medii de 5 si 6, am fost stresat,suparat, am avut atacuri de panica, nu mai vedeam fericire si bucurie in a merge la scoala si efectiv in a mai incerca sa traiesc.In timp acestea au degenerate formandu-mi o incredere in mine inselatoare si slaba,acum, dupa un an am avansat la ele dar cu putin si nu cum imi doresc eu, sa ajung la medii de minim 8.Scoala a fost dintotdeauna o preocupare mare a mea dar,acum,parintii mei nu au capacitatea de a-mi oferi meditatii si va dati seama,mi-i greu,colegii ma ajuta dar cu un minim insuficient,in scoala generala nu am facut deloc probleme la fizica, iar la chimie a fost intotdeauna un chin si n-am inteles nici eu si nimeni din clasa nimic deoarece profesoara era prea ocupata sa ne spuna cat de jalnici suntem.I-am ras in nas,desi oricum nu intelegeam nimic de la ea, nici macar cum pui o valenta... si am trecut peste,acum realizez ca acea profesoara, ca sa folosesc o exprimare mai adecvata (golaneasca),, m-a f***t``. Asta e, la matematica ma redresez foarte usor facand 2-3 sedinte de meditatii,dar nu aici voiam sa ajung,acestea sunt cauzele,problema mea e ca am palpitatii,am avut si doua atacuri de panica in somn si foarte des am transpiratii ale mainilor,ceafa umflata (asa o simt),simt ca nu ma pot concentra,ma simt inutil,incep sa cred ca traiesc degeaba si ca am trecut prin scoala si viata degeaba,desi am intrat cu o medie mare la liceu si multi zic ca sunt un baiat luminat,eu am aceste pareri cand apar,,crizele `` cum le zic eu,uneori am greata,alteori nervi pe toata lumea degeaba,simt inima cum bate haotic si neregulat,nu mai pot dormi si ma face sa-mi detest viata si sa cred ca e inutila,poate asta mai e un aspect,n-am mai fost la biserica de doi ani si n-am mai fost spovedit de mult si uneori,brusc parca as vrea. Ce parere aveti,daca e batjocura cum ca ar trebui sa iau lama si sa-mi curm existenta, mersi dar n-am nevoie de astfel de raspunsuri. As vrea doar sa-mi recapat viata si sa pot trai si evolua ca orice om, multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bryan_Gîrla_1997 a răspuns:

Ma, in primul rand trebuia sa stii ca la filologie se axeaza mai mult pe memorare iar daca te transferi la stiinte ale naturii (care e un profil bunicel) esti obisnuit sa iei informatie si sa o zici/scrii dar la stiinte va trebui sa te "joci" cu ea deci e un pas maricel si ar fi trebuit sa te gandesti din prima inainte sa alegi daca te vedeai prea bun pentru filo ar fi trebuit sa mergi direct la bio-chimie
ia a doua problema e ca nu trebuie sa te streseze prea tare notele (doar daca nu ai parinti care te cotonogesc dac ai luat un 4) notele sunt doar ceva ce reflecta stiinta ta sau ma rog unui elev
si eu sunt la un profil de mate-info si nu sunt chiar cel mai graozav am si note de 4 si da am parinti de aia...
dar totusi nu mi-am pierdut increderea fiindca eu stiu ca sunt mai bun decat imi spun acele note tratez cu cea mai mare indiferenta notele acelea
daomne. nu trebuie sa crezi ca viata ta nu are sens daca nu ai note bine (sistemul asta de invatamant e de **** si niciodata nu va valorifica inteligenta pura a unui elev) asa ca nu te stresa prea mult din cauza asta. pana la bac mai ai, oricum banuiesc ca dai bacul din biologie mate si romana... deci doar la mate trebuie sa tragi mai tare si reusesti omule daca lumea iti zice ca esti inteligent/iluminat asa si este... nu trebuie sa te indoiesti de asta
cum gandesti asa va fi (viitorul tau)
iar treba cu credinta ortodoxa. spovedanie
no daca asa simti tu ca (daca) ai pacate si doar asa simti ca scapi de ele poti sa faci o vizita dar trebuie sa stii si ca ortodoxia nu e cea mai buna cale spre luminarea spirituala (nu, nu apartin altei secte religioase prostesti ci am proipria mea cale dar sunt si ortodox si merg la biserica cam in fiecare duminica)
niciodata sa nu te mai indoiesti de tine si abiilitatiile/aptitudinile tale
bucura-te de anii de liceu pentru ca sunt foarte frumosi
bafta!

4 răspunsuri:
| DIVERGENT a răspuns:

Cred ca cel mai simplu ar fi sa discuti cu familia ta despre aceasta problema a ta, dar eu cred ca ar fi bine sa consulti un medic, dar si un psiholog/psihiatru. Cred ca parerile lor sunt mai importante decat cele ale unor necunoscuti care nu au o specializare in domeniu.
In orice caz, nu uita: Niciodata sa nu renunti la viata ta!
Uite cateva citate pentru tine:
Viata este un joc dur si halucinant, viata inseamna salturi cu parasuta, inseamna risc, inseamna sa cazi si sa te ridici, inseamna alpinism, inseamna vointa de a ajunge in punctul cel mai inalt si a te simti nemultumit si nelinistit sa o faci.
In fiecare noapte cand ma duc la culcare, sper sa nu ma mai trezesc in zori si fiecare dimineata imi reinnoieste durerea
Daca viata e un joc, acest joc trebuie sa aiba totusi o regula pe care n-o cunoastem.
Exista in viata lucruri intre care nu se poate opta.

| FlawlessJj a răspuns:

Pf, cum gandesti tu nu e bine! Fiecare om are defecte, dar scoala nu este un motiv pentru care sa te simti asa! Pur si simplu las-o moale, si incearca sa inveti cat poti, nu merita sa te imbolnavesti invatand! Pana la urma, nimeni nu e geniu la toate :3 Parintii nu ne pot oferi tot, si trebuie sa ii intelegem big grin Daca esti stresat si gandesti asa, crede-ma, niciodata nu vei putea invata bine! Ia-o calm, si citeste lectia de 2-3 ori, cu mult calm, fara stres si vei vedea ce bine te simti! Bafta multa si nu mai gandi asa ca ne superi waiting

| edy01234 explică (pentru FlawlessJj):

Multumesc de raspuns, toate 3 sunt castigatoare in opinia mea si mi-i greu sa aleg.

| edy01234 explică (pentru FlawlessJj):

Multumesc de raspuns, totusi Bryan a scris mai mult si a fost mai coincins.