| Emillyyy a întrebat:

Buna tuturor.ce credeti depre superstitia ca atunci cand ai menstruatie nu ai voie sa mergi la biserica.Trebuie miine sa merg la bisericacrying insa am auzit de aceasta superstitie ca atunci femeile sunt "necurate" si m-am pus pe ginduri sa merg sa nusad.Nu vreau sa fac pacate, oare e adevarat? Mama imi spunea ca nu se permite sa mergicryingHELPcrying

10 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Uite, exista o diferenta intre religie si credinta, sau cel putin eu am vazut aceasta diferenta.
Sa crezi in Dumnezeu, si sa asculti niste oameni care-ti spun cum sa crezi in El, sunt doua lucruri diferite.
Iti spun si de ce:
Cati oameni mor acum, in acest moment, de boli, de foame, de frig sau de caldura, in timp ce sute, poate mii de preoti dorm in paturi calde, cu un Audi afara, o gramada de mancare si haine scumpe?
Ce scrie in Biblie, sa dai averea ta celor saraci, nu?
Atunci ei de ce nu fac asta?
Pana acum 1 an credeam mult in religie, in preoti si in tot, pana am deschis si eu ochii.
Nu spun ca nu trebuie sa crezi in Dumnezeu, eu cred in El, dar atat, asta nu inseaman ca trebuie sa ma duc la biserica unde ma asteapta un om, ale carui maini poate sunt inca murdare de praful de pe sticla de bere, inca murdare de o femeie care nu este nevasta lui, si tot asa.
Astea sunt superstitii, si sunt multe altele create de oameni, pentru a manipula populatia prin credinta.
Vrei sa aflii exact ce e bine, si ce nu in credinta?
Citeste Biblia, eu n-am reusit s-o fac, si nu stiu daca chiar o s-o fac, dar citeste acolo, o sa vezi ce e bine si ce nu.
Nu, nu-i nici o problema sa te duci asa la biserica, important este sa te duci, pentru ca crezi in Dumnezeu, nu pentru ca vai, ai tu menstruatie.
Legi nefolositoare, superstitii mincinoase si multe altele, create si impuse pentru a baga frica-n oameni.
Vrei sa crezi?
Ok, crede, nu trebuie sa asculti de cineva care astazi iti face cruce si iti spune sa ai credinta, si maine face sex cu o amanta, bea bere, si numara teancuri de bani in timp ce altii mor de foame.

| MMihai a răspuns:

Când ai să citești critic Biblia Creștinilor ai să vezi că este plină de prostii.
Ai să înțelegi că religia creștină nu este corectă.
A păcătui înseamnă a face rău, voluntar sau involuntar, cu gândul sau cu fapta, asupra cea ce este cu suflet.
Acum că ți-am explicat ce înseamnă cu adevărat a păcătui, trebuie să cauți să păcătuiești mai cât puțin.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai idee de unde a pornit toata treaba asta? iti spun eu nu e nici pacat nici superstitie, dar in trecut cand nu existau produse de igiena, si femeile intrau in biserica in acea perioada a menstruatiei murdareau covoarele si biserica care era un locas luxos pentru vremurile respective. atunci s-a hotarat ca femeia este necurata si nu mai are voie in biserica cand este la mestruatie, asa ca nu are nicio legatura cu religia si nu o sa ti se intample nimic, daca este credincioasa si crezi in Dumnezeu nu ar trebui sa dai atentie la prostii de genul asta si sa iti vezi de credinta ta.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu e o superstitie, e chiar o restrictie impusa de Biblie. Poti asculta slujba de undeva de afara, acolo unde exista conditii.

| Mikhtarian a răspuns:

Nu este o superstitie, este o regula sa zic.
Nu ai voie sa mergi cand esti pe stop din mai multe motive.
Fara cele morale, si cele fizice sunt o problema.

| Own3r a răspuns:

E o prostie...Si eu mai cred unele superstitii...Dar asta e prea de tot.

| Alice23 a răspuns:

Nu are legatura :-J.
Faza e sa nu te spovedesti sau impartasesti nu sa nu intri in biserica oh go on

| XxPufosheniaXx a răspuns:

E o prostie. Superstitie? Mda...sigur.
Nu te ingrijora, nu e nimic adevarat.
Mie de exemplu imi vine menstruatia tot samabata si duminica si tot merg la biserica; si dupa cum se vede, nu s-a intamplat nimic!
N-ai nici o grija! Poti merge linistita! :*

| MolnarStefania a răspuns:

Să te duci!

| Emillyyy explică:

Mutumesc pentru raspunsurihappy