| liviu00 a întrebat:

Am o curiozitate. De ce nu au voie femeile aflate la menstruatie sa intre in biserica?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Am mai spus-o pe aici si m-a injurat lumea, noroc ca nu prea imi pasa happy.
Am citit undeva (din pacate nu imi amintesc sursa) ca la originea acestei reguli ar sta faptul ca la inceputuri nu existau tampoane sau vata, iar textilele erau la prea mare pret pentru a fi risipite pe post de tampon. Astfel, femeile in acea perioada a lunii erau "necurate" (in sens propriu aceasta insemnand MURDARE), si riscau sa lase urme neplacute pe lespezile templelor, probabil printre putinele pardoseli neabsorbante (in case oamenii aveau vatra de pamant, marea majoritate a drumurilor erau nepavate). Dupa menstruatie, femeia trebuia sa se spele intr-o apa curgatoare, din acest moment ea incetand sa mai fie "necurata" (destul de logic, nu?).
Pentru cei care se vor gasi totusi sa ma injure: explicatia nu imi apartine, dar mi se pare nu doar logica si plauzibila, ci si cea mai probabila.

19 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu este vorba despre discriminare ci despre curat si necurat. In vechime cand poporul evreu a fost scos din tara Egiptului, Dumnezeu a dat o serie de indrumari necesare la acea data cand tehnica medicala lipsea cu desavarsire (cca anul 1500 inainte de Hristos) (vezi Geneza, Exodul, Numeri, Deutronom, Leveticului). Toate persoanele care aveau scurgeri (si barbati si femei) erau tinute separat si de abia dupa 7 zile de la curatire (vindecare) erau reprimiti in tabara. Probabil ortodoxia (adica mai mult ca sigur) a luat ad literum aceste sfaturi fara a upgrada informatia la ziua de astazi. Ce vreti de la o religie care nu mai are "lumina"?

regis
| regis a răspuns:

@liviu00 - ai deviat chiar de la subiectul deschis de tine. Ai intrebat de ce nu au voie femeile aflate la menstruatie sa intre in biserica, ai primit cateva raspunsuri, dupa care ne spui voalat ca nu te intereseaza motivul, scopul tau fiind de a demonstra ca biblia este o adunatura de parabole si povesti. Pe scurt, ai deschis o noua disputa pe teme religioase. Eu unul refuz sa particip.

| liviu00 explică:

@soseta Mai grav, asa spune invatatura crestina...

| liviu00 explică:

@regis Probabil asa este. Dar problema nu este ca nu exista motivatie pentru asta, ci faptul ca regula asta exista in invatatura crestina pe care trebuie sa o crezi fara sa cercetezi. Pai eu cand zic ca biblia nu e decat o colectie de parabole si povesti, scrisa de oameni, toti m-au injurat.

| liviu00 explică:

@Tepes. Daca ai epistaxis... ai voie sa intri in biserica?

| Linda a răspuns:

Liviu 00 - daca luam mai multe texte referitoare la dragoste si supunere parerea mea ca ar rezulta:
Efeseni 5:2 Trăiți în dragoste după cum și Crisos ne-a iubit
Efeseni 5:21 Supuneți-vă unii altora în frica lui Cristos
Efeseni 5:22 Nevestelor, fiți supuse bărbaților voștri
25 Bărbaţilor, iubiţi-vă nevestele cum a iubit Hristos Biserica şi S-a dat pe Sine pentru ea. 28 Barbatii trebuie să-şi iubească nevestele, ca pe trupurile lor.
1 Corinteni 10:24 Nimeni să nu caute folosul său
Fiecare să caute folosul altuia
In mediul crestin se propaga de multe ori ca femeile trebuie sa se supuna iar barbatii sa le iubeasca.
Din textele de mai sus logica mea deduce ca atat barbatii cat si femeile e bine sa-si subordoneze dorintele unul altuia si aceasta se numeste dragoste. Dupa cum se vede din Corintei: Dragostea nu cauta folosul sau. Daca barbatul isi iubeste nevasta ca pe sine nu vad de ce ar fi o problema.
Si eu cred ca restrictia era legata de problema scurgerilor si lipsei de igienea de atunci si ca nu e restrictionat accesul acum.

| Irina a răspuns:

Un preot mi-a zis ca poti intra fara nicio problema. inainte nu era voie pentru ca femeile nu aveau metodele de protejare din ziua de azi (always, ob etc).

| MM a răspuns:

Eu am intrebat doi preoti ca sa ma lamuresc. Unul mi-a zis ca nu am voie, ca trebuie sa astept 7 zile, nu trebuie sa ating nici macar cartile religioase de acasa in perioada asta, de intrat in biserica nici atat nu aveam voie sa intru.Motivul? 'Nu sunt pura' (?!)
Iar alt preot, de la o manastire (!) mi-a zis ca pot, ca nu e nicio problema daca intru in biserica.
Nu stiu daca e pacat sau nu, dar de fiecare data cand am fost la biserica nu am tinut cont de asta.Si-asa femeia e destul de discriminata in Biblie, mi se pare aiurea ideea ca Dumnezeu m-a facut femeie, si tocmai pentru ca sunt femeie n-am voie sa intru in biserica in nu stiu ce zile, n-am voie sa intru in altar. Sunt pe cale sa devin atee, dar mai caut ceva de care sa ma agat in religia asta care are mai multe intrebari decat raspunsuri.

| MM a răspuns:

@ Tepes, tocmai pentru ca am citit spun ca femeia este discriminata in Biblie.

In Biblie scrie ca atunci cand o femeie nastea baiat, sa stea departe de toate lucrurile sfinte 7 zile,( 'sa fie necurata 7 zile'), dar daca nastea fata 'sa fie necurata doua saptamani'. De ce? Ce au fetele?

Tot in Biblie scrie:
Efeseni 5:22 Nevestelor, fiţi supuse bărbaţilor voştri ca Domnului;
Efeseni 5:23 căci bărbatul este capul nevestei, după cum şi Hristos este capul Bisericii, El, Mântuitorul trupului.
Efeseni 5:24 Şi după cum Biserica este supusă lui Hristos, tot aşa şi nevestele să fie supuse bărbaţilor lor în toate lucrurile.

Timotei 2:11 Femeia să înveţe în tăcere, cu toată supunerea.
Timotei 2:12 Femeii nu-i dau voie să înveţe pe alţii, nici să se ridice mai presus de bărbat, ci să stea în tăcere.
Timotei 2:13 Căci întâi a fost întocmit Adam, şi apoi Eva.

Cat am fost mica, ma duceam duminica de duminica la biserica in satul bunicilor.Stii ce vedeam acolo? Barbatii stateau in fata in biserica, in fata altarului. Da, aceiasi barbati care toata saptamana isi bateau nevestele si copii, care-si injurau si-si chinuiau animalele, care uitau sa mai plece acasa din carciumi.Stateau drepti, in fata, credinciosi nevoie mare... Iar in spatele lor femeile.Care munceau ca sclavele, care aveau grija de 4-5 copii.Stateau cu capul in pamant.De ce? Pentru ca asa scrie, pentru ca asa zice preotul fara sa-si dea seama ce impact are asta asupra femeilor simple si umile. Unde au loc cele mai multe batai si crime? In mediul rural.De ce? Pentru ca femeia e invatata ca trebuie sa stea sa suporte, e pacat sa divorteze, asta e destinul ei, nu e nimeni s-o invete sa-si ia copii si sa plece in lume, nici macar preotul.Si pentru ca barbatul crede ca pentru asta e facuta femeia, sa-l suporte chiar si atunci cand se transorma in animal. Unde e egalitatea?

| cioko19 a răspuns:

Buna!

De lucrul acesta nu am auzit niciodata, ca o femeie la care tocmai i-a venit menstruatia, sa nu aibe voie sa intre in biserica.
Daca chiar e adevarat, mi se pare o porcarie.
Oricine are voie sa intre in Biserica, n-ar trebui sa existe prostii de astea.
Bafta!

| mihaa a răspuns:

Deoarece pe vremurii nu exista ob-urii si always si patau femeile in biserica atunci cand mergeau, un raspuns stu[pid dar foarte real, asta e singura explicatie, nici un preot nu poate sa iti dea un raspuns concret sau sa arate in biblie unde scrie ceva de problema asta, deci concluzia este vorba de igiena

| soseta ucigasa a răspuns:

Cum de ce? Vai dar nu stii? Ca asa zice un hot in sutana zis si preot!

| hugo a răspuns:

O tampenie aceasta chestie...biserica este casa domnului, cand ai nevoie de domnul te duci la el, nu conteaza in ce stare esti, iti pui ceva sa iti acoperi capul si mergi sa te rogi daca, simpti cu adevarat ca ai nevoie si nu poti astepta pana iti trece aceea perioada!

| sy46 a răspuns:

Inca un motiv stupid, o alta intrebare fara raspuns printre miile care sunt. sunt o maarree necredincioasa si am si motive laughing

| DarkBlood32 a răspuns:

Ca să nu vadă popa, minipampersul.
glm. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uita-te aici ceva: http://www.parohiamacin4.org/menstruatia.htm
Nu stiam, dar o sa studiez si eu asta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pot sa te ajut la aceasta intrebare, dar pot sa-ti spun de ce nu ma mai duc eu la biserica. Pentru ca de fiecare data cand am o pornire...ma aflu in acea perioada a lunii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E posibil sa vina din vechiul testament.cand pentru ispasire se faceau jertfe de sange, un miel fara cusur, un porumbel.etc.iar pamantul din cortul intalnirii si apoi din templu care era impartit in sfanta sfintelor altar.era sfant.deci nu putea fi patat de sange omenesc.asa si biserica este construita cu rost nu sunt pur si simplu zidite zidurile la intamplare si altarul la fel. spiritual vorbind si corpul nostru este un templu al Duhului sfant, zidit de la picioare pana la cap cu randuiala spirituala nu oricum.de aceia asa cum spune si regis, nefiind materiale igienice ca acum, femeia nu avea voie sa intre in templu sau biseruca. dar nici preotul nu avea voie sa intre fara chiloti pe el.trebuia sasi acopere rusinea cand urca scarile catre altar.de asemenea sangele este pomenit in biblie ca avand un rolfoarte mare. in el se afla viata.cand cain a omorat pe abel i s-a spus; ce ai facut cu fratele tau? SANGELE lui striga din pamant catre mine.deci sangele este viata.in biserica deci nu poate fi alt sange decat al mantuitorului nostru IIsus Hristos, sange care ne-a rascumparat din robia pacatului si a mortii.si care ne spala de toate pacatele.al femeii nu este binevenit aici. femeia nu este discriminata. daca s-ar citi un pic mai mult, s-ar putea vedea rolul femeii, ca fiinta ascultatoare, alaturi de barbat, ca fiind unul maret cu nimic mai prejos decat cel al barbatului.santem egali si spiritual dar unde e intunerec nu e lumina.asa ca luminati-va intai si dupa aia...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa-ti explic!
stii ca poprul Israel a fost un popor ales de Dumnezeu. Dumnezeu le'a dat o serie de Legi. Legile acestea se impart in Legea ceremoniala si Legea morala. Legea morala sunt cele 10 porunci pe care toti le cunoastem( sau cel putin asa ar trebui ) iar legile ceremoniale erau cu privire la templu si la vietuirea lor de zi ci zi... unii cu altii.
Legea aceasta ca femeile nu aveau voie sa intre in templu la menstruatie a fost data pentru protejarea starii lor de sanatate. Dumnezeu le-a dat porunci cu privire la igiena si ingrijirea corpului lor. Femeile cand erau la menstruatie nu aveau posibilitatile pecare noi le avem astzi si din punct de vedere igienic nu era bine sa stea intre oameni intr'un grup mare deoarece puteau da nastere la duferite boli s a m d.
Acum femeile au voie sa intre in biserica
pentru ca nu mai este nici o problema! happy