| Porttocalaaa a întrebat:

Nu stiu de ce m-am gandit la intrebarea asta, dar totusi sunt curiosa. De ce femeile nu au voie sa intre in biserica atunci cand sunt la menstruatie. Este adevarat ca fetele virgine au voie sa intre in biserica cand sunt in aceea perioada? Dau funda la cel mai explicit raspuns!

Răspuns Câştigător
| betty678 a răspuns:

Eu am auzit-o pe mama vorbind cu mătuşa mea vorbind despre asta. Spunea că ea ştie că poţi intra în biserică chiar şi în acea perioadă dar trebuie să intri curată adică să nu înteţii relaţii sexuale în acea săptămână. Asta e ce ştiu eu.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E simplu, in trecut cand nu existau produse de igiena precum azi femeile la menstruatie nu erau chiar cele mai curate persoane si pur si simplu murdareau prin biserica, care ca de obicei aveau covoare scumpe pe jos. Si probabil niste minte "stralucite" s au gandit ca menstruatie e vreo boala grea si spurcata data de diavol si hop au zis hai sa nu mai lasam femeia in biserica, bagand si niste vrajeli ca e pacat bla bla bla

| pietrean a răspuns:

Cel mai bine,era sa postezi aceasta intrebare,la categoria "Religie".Cei de acolo,AU RASPUNS LA TOATE PROBLEMELE,nelamuririle, legate de religie, deoarece ala de sus, face el niste reguli, care imparte lumea in oameni buni si femei.Cred ca este cam misogin,mai mult ca sigur!
Femeia nu are voie in biserica,dupa ce a nascut(daca nu se inchina la popa,inainte,dar trebuie sa dea si bani,dupa ce a tras atatea cu nasterea),nu are voie cand are menstruatia(de parca ar fi o problema spurcata),nu are voie in altar(cica au voie,numai cei de parte masculina,adica mai face si discriminare),trebuie sa fie supusa barbatului(chiar daca o pocneste toata ziua). Astea sunt "adevaratele invataturi" ale bisericii ortodoxe! Femeia trebuie sa fie supusa,sa se marite fata mare(chiar daca habar nu are daca se potriveste cu masculul de langa ea),sa faca atatia copii cat da Domnul(parca ar fi facut copilul cu el,nu cu sotul/partenerul ei,de parca are el grija banilor pentru hrana,imbracamintea, scolarizarea, medicamentele, operatiile, etc)!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Aceste idei au la bază unele prevederi din legea mozaică dată poporului Israel potrivit cărora femeia în timpul menstruaţiei era necurată din punct de vedere ceremonial şi nu putea participa la anumite activităţi de la templu.

Cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bullshit everywhere.

| buburuza2007 a răspuns:

Femeia a fost blestemata de dumnezeu cu acest ciclu si cu durerile nasterii si asa mai departe femeile nu au voie sa intre in altar niciodata(aici cred ca dumnezeu a fost misogin pentru ca doar barbatii au voie)si nu poate intra in biseric in timpul menstruatiei pentru ca femeia este considerata murdara si pacatoasa si bla bla bla iar in ceea ce priveste fata virgina cu menstruatia ei cu tot nu are nicio treaba asta e un bullshit mare de tot laughing

| Fintommi a răspuns:

A mai fost intrebarea asta...-.-

| Porttocalaaa explică (pentru Fintommi):

Da-mi link atunci! Eu nu am de unde stii, nu stau toata ziua pe site sa urmaresc intrebarile! happy Puteai sa imi raspunzi direct decat sa irosesti timpul spunand ca a mai fost intrebarea asta, iar pe mine nu ma ajuta cu nimic raspunsul tau.

| Fintommi a răspuns (pentru Porttocalaaa):

Daca ar fi dupa tine ar trebui sa raspund la fiecare 2 minute la aceeasi intrebare mereu. De ce mi-as pierde timpul? daca chiar te intereseaza cauta si tu mai jos ca nu a fost pusa intrebarea acum 1 zi. O gasesti sigur. Sau cauta pe la raspunsurile mele. o gasesti si acolo. Ceao