| spunemi a întrebat:

Buna tuturor.
Intrebarea mea este pentru cei priceputi la dansuri populare. Imi puteti spune cum sunt pasii la sarba, acei pasi incrucisati? Pe cei clasici ii stiu, dar am vazut pe la nunti persoane care danseaza cumva cu pasi incrucisati, foarte interesant.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Cristina12457 a răspuns:

Bună! Eu sunt intr-un ansamblu de dansuri populare,dar sunt fata. Nu stiu cat o sa te pot ajuta pentru ca acestia sunt pasi specifici baietilor mai mult. La ce te referi tu cred ca fiecare face cu muzica, dupa ritmul melodie. Daca vrei sa inveti cauta pe internet dansuri specifice si uita-te la ei, la picioarele lor, apoi o sa iti dai seama si tu cum sa faci si o sa vezi ca merg pe linia melodica, totul tine de urechea muzicala. Sper sa ti-am fost de ajutor.

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Principala problemă la a putea să dansezi este să simți ritmul melodiei.
Urechea muzicală ( la dans) e mai puțin importantă, dar a avea simț muzical e un har nativ ( ca și vocea, ca și urechea muzicală) și fără acesta nu vei reuși niciodată să dansezi.
Pașii de dans nu se pot învăța după spusele cuiva.
Atunci cînd auzi muzică începi să te miști și, dacă ai simțul ritmului muzical, pașii vin de la sine.
Toate dansurile populare românești sunt foarte ritmate, chiar de o ritmicitate cu totul deosebită, ritmicitate creată, în special, de instrumentele de percuție, clarinet, trompetă, dairea, care dau tonul mișcării.
Cam asta e.
Succes!