| ღ..*Addelly*ღ.! a întrebat:

Buna tuturor:* La multi anii baietilor a-ti inceput numaratoarea la paharebig grin
Am si eu nevoie de niste pareri din partea voastra, timp de 5 luni am purtat ochelarii cand m-am dus la doctora mi-a zis ca sa ii port in continuare insa eram saturata de ei si am renuntat.Saptamana viitoare o sa ma duc la control caci vad ca ma simt obosita ma doare capul si sigur de la ei de la ochii, si 99% sigur o sa imi dea sa port iar ochelarii.Si sincer pe aceia nu prea i-am mai purtat ca nu mi-au placut ramabig grin ne-am grabit repede sa imi iau si am dat peste o optica vai de mama ei...
Sincer daca ma puteti ajuta nu stiu pentru ce culoare sa optez la rama.Eu sunt roscata adica un visiniu cam asa la par oare sa imi iau o rama rosie

O zi placuta sa aveti!

Răspuns Câştigător
| elenahd a răspuns:

Tu doresti ce culoare la ramele de ochelari sa-ti iei...eu te-as sfatui sa incerci in prina faza ramele de culoare neagra (negrul meuge la orice fel de ciloare de par, la orice culoare a bluzei )incearca si un gri petrol la rama sau chiar visiniul. Decizia finala e a ta deoarece depinde si de pigmentul fetei. depinde si de forma fetei, depinde daca vrei sa ai o nota de mister impletit cu o doza de seriozitate cand vei privi prin ochelari(in acest caz culoarea neagra a ramei e cea mai indicata). SUCCES in alegerea pe care o vei face si de acum inainte sa porti ochelarii deoarece vederea e unul din darurile scumpe care ni le-a dat Dumnezeu.

3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Draga Addelly, daca ai probleme cu ochii, atunci nu e de joaca, iar daca doctorul iti recomanda ochelari, atunci chiar trebuie sa-i porti, pentru a nu ti se agrava problema. Deja faptul ca obosesti si ca te doare capul este un semnal de alarma, ca trebuie sa porti ochelari. Aici nu se pune problema ca te saturi sau nu de ei. Trebuie sa-i porti si cu asta basta! Doar nu vrei, doamne fereste, sa ajungi sa-ti pierzi vederea (s-au vazut destule cazuri). Si eu am un baiat care poarta ochelari de la 2 ani. La 7 ani a fost si operat si tot nu a scapat de ochelari. Mai spune si el, din cand in cand, ca s-a saturat, dar ii poarta in continuare, caci e spre binele lui. Daca nu-ti plac ochelarii cu rame si ai si posibilitati financiare, atunci poti sa optezi pentru lentile de contact. Dar daca numai ramele sunt motivul pentru care te-ai saturat de primii ochelari, atunci cauta la mai multe Optici medicale, probeaza mai multe tipuri de rame(mai subtiri sau mai groase), de diferite culori, uite-te bine in oglinda si vezi care ti-ar placea tie mai mult, cere si sfatul mamei sau al persoanei cu care vei merge, eventual sfatul opticianului (dar mai putin, caci astia-s smecheri, vor sa-ti bage pe gat ce-i mai scump, nu neaparat ce ti se potriveste!) si la urma tragi o concluzie si-ti alegi ramele dorite. Succes!

| Alessia_8139 a răspuns:

Nu stiu...si eu am purtat ochelari cand eram mica...si am purtat cu rama rosie.nu e nimic daca porti ochelari.pari mai inteligenta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai grija la optica sa nu iei daca un ochelar cu care vezi clar literele atat cat sunt de mari.nu de aproape, nu de departe, ci care-ti corecteaza vederea la valoarea ei normala.succes.si nu te lasa pacalita.