| Florryi a întrebat:

Buna tuturor.Sunt clasa a 6 a si simt ca innebunesc.Am o c*r*a(altfel nu o pot numi) de colega in clasa care ma tot freaca la melodie.Se pupa cu toti baietii din scl ..si zice mereu ca e mai frumoasa ca mine si ma oftic pe ea ca pe mine nu ma place nimeni.Ma rog ..nu o bag in seama pentru ca pe ea baietii o plac pentru ca sta la pipait. Odata s-a frecat la pasarica in fata domnului de istorie. Daca a-ti fi vazut ce privirea i-a aruncat imi era mi-e rusine de rusinea ei.Azi eram in parc cu o prietena si ea era in parc cu inca 2 colege.La care 1 dintr-e ele cand ne vede zice ca, cum ne lasa si pe noi aici? Acolo locuiesc o__o.In fine nu zic nimic plec sa ma plimb enervata cand ma intorc c8r7a aia zice ca am fost si noi pana la izvor si atat ..ma rog un parau mic.Ei, treaba asta m-a enervat la maxim.Si asa ma barfesc ele dar sa se ia de mine.Eu nu stau ca prietena mea care e o proasta ca nu le zice niciodata nimic si isi bat joc de ea intr-un hal fara de hal.I-am zis ca mai bine decat sa imi iau limba-n gura cu toata scoala.Ma cheama acolo refuz vine dupa mine cu catelele ei. Zicea ca vreau sa isi bage mana in parul meu sa ma bata pe aici.happy rabufneam deja.Mie putin cam frica de ea..pentru ca ea e foarte inalta cam 1, 70 in rest slaba..eu sunt tot slaba dar vrea 1, 40 maxim asta e singurul motiv de care imi e frica.Cand i-a venit ciclu' s-a dus la baie a inceput sa planga sa se tavaleasca s-a faca ca toate alea pe acolo de a venit si doamna diriginta.Eu atata astept sa vina sa dea in mine ca ii dau eu sa se sature. Daca nu apuc sa dau prima dau cu pumni, picioare cu ce apuc.Mi-e frica sa nu cad eu apoi de fraiera ca asa se intampla mereu. Unii zic ca ma bat ma tot ameninta si apoi le-o dau sa se sature si tot pe mine pica vina.Dar ce pnm ea sa dea in mine si eu sa stau? Ma apar..Deci chiar nu stiu ce sa fac sa o bat..sau sa o las sa ma bata ea si apoi sa plang sa ma prefac ca nu stiu ce.O rezolv singura.dar mi-e sa nu pic eu.Ce ziceti sa fac? Sa i-o dau pana o satur sau sa o las sa ma bata? Nu cred ca as putea sa o las ca daca rabufnesc odata ol iau de par si ii car cativa pumni pana numai comenteaza.Doamne,simt ca innebunesc.Chiar asa, crede ca ma bate.E unul la noi cica "smecher" e aproape cat mine.Tot se dadea la mine sa ma bata nu stiu ce cand am rabufnit odata i-am dat vreo 2 mai avea putin si incepea sa planga.Off.ce sa fac ca mi-e si putin frica sa nu ma castreze ea ori sa o castrez eu. Funda :S

5 răspunsuri:
| iInfinityDarkness a răspuns:

Incearca sa o faci din cuvinte,sa ii distrugi stima de sine si toata mandria pana ce rusinea o sa ii iese la suprafata, daca ai vreun secret de-al ei spune-l ca sa se faca de ras in fata tuturor, daca aceasta metoda nu functioneaza iti sugerez sa o bati pana ii suna apa in cap, nu vreau sa incurajez violena, dar nu vad iesirea din aceasta situatie decat folosirea ei.

| 5a a răspuns:

Eu am 20 de ani, scoala am terminat-o ( generala si liceul ) lucrez in strainatate. Am o colega in magazin care si-a pus-o cu bossu, deci ea vine nu ridica, nu munceste nu face nimic in acel magazin. Eu trebuie sa fac totul dupa ea si daca ii comentez ma ameninta ca ii spune la sef ( ea are 31 de ani indata face 32 ) faza este ca e o panarama/usuratica sau cum mai spui tu o c*r*va. Sa vezi aia cat nervi imi face, si nu numai mie, vorbeste intr-una fara nici un folos, cred ca e putin dusa cu pluta.
Nu vreau sa te plictisesc prea mult cu aceasta poveste, vreau doar sa spun ca indiferent ori unde ai merge nu ai cum sa fie totul perfect, fiecare om are cate un defect, unii oameni o duc mai bine psihic unii o duc mai prost. Odata ce vezi ca nu poti discuta cu prostul, lasa-l, vezi ca nu intelege da-i pace, era o vorba cu prostul sa nu te pui niciodata.
Acum din cate am inteles copila aia te ameninta ca nu stiu ce iti face, pai stai linistita mai fato ca daca pune pana pe tine mergi frumos la director si ii faci reclamatie, nu trebuie sa procedezi ca ea, nu trebuie sa te cobori la nivelul ei pentru ca nu gandeste bine, daca tu ai spus ca a stat in clasa frecandu-se la organul genital spune-mi si mi-e asta e copil normal? Asta este un copil educat? Gandeste-te putin cine stie ce parinti are, niste alcolici, poate nu au bani, nu gandesc, au un handicap ceva. Cate curve/cocalari/prosti/tampiti/dobitoci si fel si fel de oameni sunt pe lumea asta, nu ai cum sa invingi de fiecare data.
Singura solutie este sa mergi la director in caz ca situatia se agraveaza, pentru ca tu ca persoana ii spui tot ce ai pe suflet directorul o sa te creada si daca e putin destept poate sa o si exmatriculeze pe o perioada de timp sau sa faca o mica sedinta cu parintii ei. Sa vezi a 2 zi cum se linisteste, sa vezi cum a 2 zi iti spune "salut".
Hai sa fim seriosi, eu in generala am luat si bataie de la un coleg din clasa, de ce? Degeaba, pur si simplu m-a batut, pentru ca eu intodeauna am fost un rahitic, un slabanog. Dar cu ajutorul lui Dumnezeu, m-am facut mare de 2 m si aproape cantarint 95 kg ce sa vezi? M-am fost intalnit cu acel baiat care m-a batut cand eram in cl 5 l-am fost intalnit la liceu, evident era jumate cat mine laughing si chiar imi ziceam in gand pai daca il plesnesc una dupa ceafa nu se mai ridica. ( eram toti la coada sa facem contestatie la lucrarile de la bac) si uite asa mi-am fost adus aminte de acel coleg care ma fost batut.
Acuma sincer are vreun rost? Asta este mi-am luat-o ziua a trecut, timpul trece, lumea se maturizeaza.
Daca intr-adevar te ameninta un baiat atunci mergi fuguta la director indiferent cine este. Si nu numai baiat sa fie si colega ta, daca vezi ca nu se astampara si vezi ca pune mana pe tine sa te bata atunci fa-i reclamatie, intri frumos in cabinetul lui cu fara nic o rusine pentru ca si el este om si explica-i totul frumos si detaliat, iti spun 100% ca o sa te asculte si o sa faca ceva in privinta asta, pentru ca el Directorul traieste pe banii parintilor al elevilor, eu nu cred ca i-ar conveni sa se mute elevii in alte scoli pentru ca isi iau bataie de la un grup de batausi ( am dat un exemplu ).
In rest ce pot sa-ti mai spun? Asta este singura solutie corecta si fara prea multe probleme, daca vezi ca nici asa nu merge vorbesti cu parintii tai, ei cred ca mama ta are timp 2 h sa-si sacrifice din ziua ei respectiva ca sa mearga la director. Multa bafta si las-o mai usor cu nervii/razbunarea pentru ca nu esti prima persoana prin care trece cu acest gen de probleme.

Răspuns utilizator avertizat
| EmmyRock a răspuns:

Eu zic sa o bati pana sa ii sune apa in cap. Dar sa te vada numai cei cu care esti prietena cu adevarat si care ti-ar lua apararea. Si dupa sa te duci la diriginta sa incepi sa bazai sa zici ca ea a inceput ca minte etc si ceilalti sa spuna ca tu ai dreptate. big grin As putea sa te intreb cati ani are ea? Adica sa faci asa ceva in fata profului de istoarie.laughing El ce a zis dupa? sau a tacut din gura si a "admirato"... mda... deci asta merita batuta bine sau exmatriculata si pusa sa lucreze la ROMPREST. rolling on the floor)

| maximovidiu a răspuns:

Doamne ce comica esti laughing. M-am amuzat la culmerolling on the floor)
Strict si la obiect proavac-o la un duel dupa ore, dupa scoalalaughing
Antreneazate bine in timpu care il mai ai si las-o ciungawinking
Incepe pe acolo sa faci ca bezmetica. ciufulestete fa-ti linii pe fata ca, canibaliilaughing)
Prinde frica. serioswinking
Asa deci cum spuneam. schilodeste-o binewinking. sa vezi cum o sa te respecte a doua zii. o sa-ti stearga botosheii cu limbalaughing
Si stai calma. nu trebuia sa-ti fie rusine atunci cand si-a frecat pasarica rolling on the floor)))
Sigur profului i-a placut la culme... pun pariu ca saracu a ramas traumatizat ca n-a putut s-o adulmece mai bine...laughing)