| MariaSerenaBlumore2 a întrebat:

Vi s-a intamplat vreodata sa simtiti ca pur si simplu nu mai suportati nici o persoana,ca a-ti dori sa dispara toti? Mie asta mi se intampla, mai ales in familie si la scoala.Imi sunt foarte multe persoane antipatice si ma enervez usor.Eu cred ca asta este din cauza ca sufar niste traume sufletesti.Eu niciodata nu sunt multumita de mine.Nu imi place cum arat,cum ma comport,cum vorbesc,cum merg, NIMIC! Va rog ajutati-ma! DAU FUNDA :*

Răspuns Câştigător
| ceaiuldetei a răspuns:

Nu îți place nimic, dar vrei să fii ajutată. Ca să ce? Ca să îți placă?

Schimbă-te, dacă nu îți place mersul tău, citește, dacă nu îți place cum vorbești, îngrijește-te, dacă nu îți place cum arăți, educă-te, dacă nu îți place cum te comporți.

Antipatiile și simpatiile, fac parte din viață. Imaginează-ți că tu nu te înghiți pe tine, dar ai vrea să fii pe placul tuturor. Așa ceva, e imposibil. Oamenii au gusturi diferite și sunt schimbători, chiar dacă încă nu îți vine a crede și crezi că vei fi așa cum ești pentru totdeauna. Exclus. Viața înseamnă schimbare și dacă te împotrivești, nu mai poți înainta, pentru că te împotmolești în ceea ce ți-ai făcut singură, cu acordul tău. Schimbă asta.

Caută culorile care îți plac și înconjoară-te de ele, în hainele pe care le îmbraci, în bolurile în care mănânci, în periuța de dinți sau rucsacul pe care-l porți la tine.

Caută lucrurile care îți plac și învață mai multe despre ele, ca să le înțelegi și ca să îți facă viața mai frumoasă și sufletul mai ușor.

Caută oamenii asemănători ție, ca să te regăsești cât mai repede și ca să fii mai des în largul tău. Bucură-te de ei, împarte cu ei, trăiți experiențe împreună și învățați unul de la celălalt, ceea ce trebuie și ceea ce aveți nevoie sau vă place.

Fiecare individ are unicitatea lui. Deci ai de unde să alegi. Împarte pe hârtie în două coloane ce îți place și ce nu, ce vrei și ce nu, ce te mulțumește și ce nu te mulțumește și vezi ce e de făcut și care sunt avantajele și dezavantajele propriilor decizii pe care le vei lua. Nu e atât de greu. Mai greu e să fii veșnic nemulțumit. Succes.

2 răspunsuri:
| Cherry56 a răspuns:

Cu totii avem perioade mai proaste cand nu mai suportam nimic si pe nimeni. Cred ca pentru ati rezolva aceasta anxietate cel mai bine ar fi sa iti indrepti "traumele sufletesti" pentru ca acestea ar putea fi cauza. Incearca sa vorbesti cu cineva despre ele: fie cu o persoana apropiata fie cu una straina cum ar fi psihologul scolii.

| Floricikmov a răspuns:

Nu crezi ca esti cam dura cu tine insati. Incearca sa fii mai optimista. Tu esti dusmanu propriului tau corp.