| anemona112 a întrebat:

Buna va rog, stie cineva cu sa schimb in word semnele diacritice? adica daca am un text deja scris sa schimb sa scrie cu tz; sh etc ...va rog ajutati-ma!

4 răspunsuri:
| wdRink a răspuns:

Nu cred ca exista asa ceva. Nu cred ca asta e o forma "legala", oficiala, incat sa fie implementata in Word.

Din cate stiu, asta e un "limbaj" folosit de unii care n-au diacritice, ori nu stiu sa le foloseasca, sau pentru a se da "shmecheri"

| anemona112 explică (pentru wdRink):

Nu cred ca ai inteles la ce ma refeream sad

| wdRink a răspuns:

Am inteles la ce te refereai, dar nu cred ca exista asta ceva. Word-ul nu este un program construit de romani, ci de englezi. Ei nu au nevoie de diacritice, nici nu cred ca stiu ce-s alea, deoarece n-au litere cu diactritice. Astfel, nu cred ca o asemenea functie este implementata in Word.

| anemona112 explică (pentru wdRink):

Pai da dar cred ca exista si varianta in romana. oricum nu ma refeream neaparat sa corecteze in word, ma refer la un program oarecare ca e simplu sa i dai un copy-paste. mersi oricum happy