| man0gg a întrebat:

Am un text in romana scris in diacritice, cum elimin diacriticile? Se poate in word 2007?

Răspuns Câştigător
| razvanlost a răspuns:

Da, deschizi documentul, apesi Ctrl+H, la "Find what" scrii o litera (ţ), la "Replace with" scrii analoga (t). Dupa dai Replace all. Faci asa pentru toate literele. Succes!

| K0sti a răspuns (pentru razvanlost):

Da, sigura solutie, numai ca atentie la majuscule, le modifica si pe alea. Deci majusculele vor deveni "minuscule"! happy

| razvanlost a răspuns (pentru K0sti):

La mine nu se intampla asta, dar daca vrei sa fii sigur, apasa More in fereastra de find and replace si bifeaza match case. trebuie sa faci dupa si pentru litere mari si litere mici operatia de find and replace.

| K0sti a răspuns (pentru razvanlost):

Exact!