| MirunaSunrise a întrebat:

Voi cum va descurcati cu condusul pe timp de iarna? E prima iarna cand conduc pentru ca eu am luat permisul pe timp de vara, vreau sa va intreb cum faceti cand de exemplu mergeti pe serpentine, cum le urcati? Citisem un articol si scria: Pentru a reduce riscul de alunecare atunci cand urcati o panta, utilizati o treapta de viteza mai mare decat cea folosita atunci cand circulati pe vreme uscata. Pai daca eu urc sa zicem cu a doua, in cazul acesta trebuie sa bag a 3a? cum mai ajut motorul daca bag a3a? nu prea inteleg, explicati-mi, va rog, si alte sfaturi, daca se poate. Multumesc!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu stiu unde ai citit tu treaba aia.

Condusul iar nu presupune decat putina atentie in plus.

Masina sa fie mereu curatata, cauciucuri de iarna si nu bruscehzi acceleratia si frana... cat mai multa frana de motor daca e gheata pe jos.

Legat de serpentine daca este zapada / gheata pe jos incerci sa urci cu o viteza cat mai constanta si sa nu schimbi treptele in panta

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Iarna nu trebuie sa bruschezi masina respectiv volanul, acceleratia, frana si ambreiajul. Toate trebuiesc actionate usor si atunci nu apar probleme.