| Teooooo88 a întrebat:

Buna!
Vreau informatii despre liceul militar ( despre cel din Breaza ma interesează) de la o persoana care a absolvit sau inca invata acolo. M-ar ajuta informatii cu privire la:
"La fete e asa de greu de intrat?"
"Proba de 1000 m e grea? Sunt multi dati afara din cauza acestei probe?"
"Ce faci in timpul liber din timpul săptămânii asta dupa ce ai intrat la unul din liceele militare? "
"De cate ori mergi acasa pe luna?"
"Exista o ora limita la care poti avea acces la net? Si daca ai voie sa intri pe site-uri de socializare? Ai voie cu laptop?"
"Ce inseamna acolo?"
"Ce fel de proiecte sunt acolo?"
"Banuiesc ca nu iti interzice nimeni sa ai prieten/prietena, deci unde isi petrec cuplurile timpul lor si cand?"

Multumeesssccc❤

Răspuns Câştigător
| Ara997 a răspuns:

Nu actual, stiu de de medicina militara.
si nu vrei sa stii ce stiu.
cazarma are reguli si restrictii. banuiesc ca s-a mai relaxat.
cu un comportament decent si cu rezultate la inv f. bune, fara sa te iei in raca cu nimeni o s-o duci bine. dar stai sa treci ex. medical, psihhologicul si sa iei proba fizica. pe urma se da ex la liceu din mate si romana, suplimentar in afara de evaluare.
deci sanatos tun si cond fizic f. buna. si bine pregatit cam astea sunt conditiile initiale. (si sunt oleaca)
deci daca iti doresi cariera militara trebuie sa stii ca selectia e serioasa, viata acolo e destul de rigida pe urma mai vezi tu.

11 răspunsuri:
| Ara997 a răspuns:

Din cate stiu doar la puscarie "cuplurile " au camera intima. termenul folosit de tine anume "cuplu" nu-si are locul in contextul mentionat datorita varstei in primul rand, in al doilea rand liceele militare is mai "de moda veche" si nu iau in calcul, ca, copiii de 14. 15 ani ce le sunt incredintati, formeaza deja un "cuplu "
intreabarea ta nu e clara : vrei sa stii daca poti sa-ti vezi prietenul sau daca poti intretine relatii de "cuplu"?

| Teooooo88 explică (pentru Ara997):

De vazut poti sa-l vezi, asta stiu sigur. Dar chestii normale pe care le fac "cuplurile" in general, ca de exemplu ținutul de mana sau altele.

| Ara997 a răspuns (pentru Teooooo88):

Eu zic ca merge tinutul de mana, dar la capitolul "altele" nu cred ca mai incape nimic

| Teooooo88 explică (pentru Ara997):

Asa ziceam si eu

| Teooooo88 explică (pentru Ara997):

Altceva despre liceul militar stii? Mi-as dori sa am cat mai multe informatii.

| Teooooo88 explică (pentru Ara997):

Crezi ca e mai greu pentru o fata in cazul in care intra sa faca fata?

| Teooooo88 explică (pentru Ara997):

E greu ca fata sa intri si sa faci fata? Nu ca m-ar descuraja, dar e bine sa stiu la ce sa ma astept.

| Ara997 a răspuns (pentru Teooooo88):

Nu, personal cred ca fetele au mai multa vointa si sunt mai serioase in ceea ce priveste invatatura.sunt si aieti dar ei seapuca ceva mai tarziu.
probele fizice nu sunt identice cu cele de la baieti, timpi de alergre distante la sarituri, etc.- treuie vazut exact in ce consta proba fizica si exersat.
banuiesc alergare rezistenza, saritura si aruncarea mingii de oina sunt obligatorii.
daca intri inseamna ca ai nerv si o sa faci fata chiar mai bine ca unii baieti.
e bine sa vb cu cineva care face colegiu militar si trece acum efectiv prin el. s-au mai schimbat lucrurile,
eu iti urez sa iei o decizie buna si bafta!

| Teooooo88 explică (pentru Ara997):

Multumesc mult! Dar ideea e ca nu găsesc pe nimeni cu care sa vorbesc despre liceul militar.
Iti multumesc inca o data!

| Ara997 a răspuns (pentru Teooooo88):

Cauta si pe alte forumuri ( softpedia), tematica liceu militar
cauta pe site-ul liceelor exact condiiile de admitere.
de ex.
http://www.colmil_sm.forter.ro/

| Teooooo88 explică (pentru Ara997):

Am citit de pe site-ul lor, dar vreau pareri de la cineva care e acum acolo. Si nu se gaseste... stiu probele, stiu cam ce consta fiecare proba, nu stiu cum e acolo dupa ce ai fost admis.
Mai incerc oricum.

| Ara997 a răspuns (pentru Teooooo88):

Nu actual, stiu de de medicina militara.
si nu vrei sa stii ce stiu.
cazarma are reguli si restrictii. banuiesc ca s-a mai relaxat.
cu un comportament decent si cu rezultate la inv f. bune, fara sa te iei in raca cu nimeni o s-o duci bine. dar stai sa treci ex. medical, psihhologicul si sa iei proba fizica. pe urma se da ex la liceu din mate si romana, suplimentar in afara de evaluare.
deci sanatos tun si cond fizic f. buna. si bine pregatit cam astea sunt conditiile initiale. (si sunt oleaca)
deci daca iti doresi cariera militara trebuie sa stii ca selectia e serioasa, viata acolo e destul de rigida pe urma mai vezi tu.