| Chuchilili a întrebat:

Vreau niste sfaturi de la voi.
Sunt o fire mai retrasa de felul meu, nu ies in oras cu nimeni, nu am prea multi prieteni si nu prea stiu de ce.
Atat la scoala cat si pe internet incerc sa fiu draguta cu toata lumea, sa nu jignesc, sa le fac pe plac si totusi nu-i de ajuns. Tot sunt barfita, injurata etc.
La scoala ajut pe toata lumea, vorbesc frumos cu ei, nu-i critic niciodata dar tot, fara motiv, se scot barfe despre mine neadevarate. Poate o fi invidie pentru ca sunt printre primii la invatatura si arte dar mai sunt in clasa ca mine si eu nu sunt vorbiti de rau.Nu sunt cea mai buna dar ma clasez printre primii. Ba mai mult, fata pe care o ajut cel mai mult (populara) a scos vorbe despre mine cum ca as fi zis nu stiu ce despre cineva cu care eu ma intelegeam foarte bine si acum respectiva persoana ma uraste fara motiv. Dau funda happy

Răspuns Câştigător
| laramistigan27 a răspuns:

Nu esti tu problema,ci ei sunt problema.Tu faci parte din aceea categorie de persoane foarte,extrem de rare,care sunt draguti cu toata lumea'dar ceilalti se comporta asa urat deoarece sunt invidiosi pe tine,vor sa fie ca tine,dar nu stiu cum ar putea face asta asa ca te jignesc si te discuta pe la spate(am citit asta intr-o carte bazata pe mai multe experimente,deci e real happy )Iti zic ca nu merita sa-ti schimbi firea ta minunata, ceea ce esti, pentru niste prosti nestiutori, deci ramai asa cum esti, tot ce ai nevoie e sa ramai asawinking

11 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Incearca sa iti observi comportarea si felul cum vorbesti. Poate esti aroganta, te lauzi prea mult, vorbesti numai despre tine, nu ii asculti pe ceilalti... ar fi o multime de posibile probleme.

| Chuchilili explică (pentru SkyPilot):

Nu, nu deloc. Tocmai de asta am intrebat, pentru ca habar nu am ce motive ar avea. Nu ma laud deloc, dupa cum am mai zis ii ajut mereu pe toti, incerc sa fiu draguta cu ei.

| SkyPilot a răspuns (pentru Chuchilili):

Ai o prietena buna care sa fie sincera cu tine si sa iti spuna adevarul? Sau poti purta o discutie sincera cu unul din cei ce se poarta rau cu tine? Intreaba-i care e problema cu tie si ce ai putea face ca lumea sa se poarte bine cu tine. De multe ori noi nu putem vedea ce probleme avem. Poate faptul ca esti mai retrasa este interpretat gresit si colegii cred ca esti cu nasul pe sus. Cum spui ca altii ca tine nu "beneficiaza" de acelasi tratament, o problema exista.

| Chuchilili explică (pentru SkyPilot):

Am o prietena buna dar si ea e in bataia vantului. Si am impresia ca din cauza ei sunt luata in bataie de joc, pentru ca inainte eram cea mai buna prietena cu fata populara dar de cand stau cu actuala prietena nu prea mai sunt binevazuta si nu stiu cum sa ma apropii inapoi de vechiul meu grup ca nu as vrea totusi s-o supar,,

| Otto2014 a răspuns:

N-ai ce face, asta-i viata.
Incearca sa fii mai tupeista

| Chuchilili explică (pentru Otto2014):

Incerc dar nu-mi sta in fire ca fiu asa si nu pot.

| Otto2014 a răspuns (pentru Chuchilili):

Pai nici eu nu prea pot, cateodata sunt si eu mai tupeist.

| laramistigan27 a răspuns:

Mersi mult de fundawinking

| Băă_Ana_1991 a răspuns:

Pana acum un an si mie mi se intampla acelaci lucru...dar am observat ca lumi nuprea ii place bunatatea, sinceritatea, respectul si fetele cuminti ....eu am facut in cum am zis mai sus si am ajuns cea mai populara din clasa

| EUSUNTDAC a răspuns:

Pai incearca sa-i ingnori, nu uita cei puternici ajung departe in viata. Tosusi incarca sa fii mai sociala, finca e mai bine si la mine in clasa este la fel si totusi incerc sa le dau o atitudine ignoranta celor care ma batjocoresc. Daca nu mai poti ai putea sa temuti in alta scoala.

| Chuchilili explică (pentru EUSUNTDAC):

M-as muta dar scoala la care sunt este cea mai buna din oras si nu as vrea sa-mi pierd studiile doar pentru mofturile unora.