| Maria_4269 a întrebat:

Vreau sa fac un blog al clasei unde sa fie mai multe ramuri : ecologie, sport, arta, relatie profesor -elev... si nu prea am idei, vreau ca acest blog sa fie unul foarte reusit. Imi puteti da cateva idei, si daca se poate si idei de nume?

2 răspunsuri:
| gatablog a răspuns:

Ideea ta este extraordinara.

Din experienta mea ca blogger, cea mai eficienta platforma pentru acest blog este wordpress.

Trebuie sa cumperi un domeniu, de exemplu www.blogulclasei.ro,alegi un pachet de gazduire pentru el si apoi instalezi wordpress. Nu este greu, la fel de simplu ca instalarea unui joc pe calculator.

Gasesti instructiuni pe www.GataBlog.info

Apoi trebuie sa stii ce vrei sa afci. Acel blog, vrei sa fie public sau accesibil exclusiv pentru elevii din clasa?

Dupa ce instalezi platforma wordpress, alegi un sablon reprezentativ pentru blog, si GATA, poti scrie primele articole.

Ca sfat, acolo poti posta diverse subiecte pentru teze, examene etc care pot fi accesate de colegii tai. Cu timpul, vei putea vinde ideea ta mai departe. Poti adauga sectiuni noi pentru celelalte clase din scoala, poti face chiar bani prin vanzarea de reclama pe blog, dar asta mai tarziu.

Eu sustin ideea ta si te ajut neconditionat cu cea mai mare placere.

In ceea ce priveste costurile, un domeniu este 129 lei pe viata iar gazduirea lui doar 4 lei pe luna. Gandeste-te, vorbeste cu colegii tai sa impartiti suma la 20 sau 25 elevi, cati sunteti in clasa. Asta pentru inceput, dupa ce vei vinde reclama pe blog, poti pune acei bani intr-un fond al clasei si plecati in excursii sau sprijiniti diverse activitati.

Idei sunt o gramada, important este sa le pui in practica urgent.

| floweray a răspuns:

Pentru propriul blog incearca www.ucoz.ro. Este un sistem accesibil prin care poti sa-ti creezi un Blog sau site gratuit. Se adreseaza tuturor, incepatori sau avansati si vine cu o interfata in limba romana.
uCoz ofera tuturor celor inregistrati, gazduire, domeniu gratuit (de tip nume.ucoz.ro), spatiu nelimitat (care porneste de la 400 MB si creste constant), peste 250 de template-uri gratuite editabile si multe altele.

Aici poti sa te inregistrezi: http://www.ucoz.ro/register

Daca ai nevoie de ajutor suplimentar te ajuta si baietii de pe www.forum.ucoz.ro!

Mult succes!