| Marrianna a întrebat:

Vreau sa-mi achizitionez un laptop, dar nu prea ma pricep. Am gasit un laptop cu procesor Intel Celeron 1000M 1. 8GHz (ASUS) si unul cu Intel® CoreTM i3-3217U 1.80GHz (HP). Care este diferenta dintre aceste doua procesoare? Adica daca vreau sa dau un ban nu vreau sa-l dau degeaba. Cel de la HP este un pic mai scump fata de cel de la ASUS. Multumesc frumos. Dau funda :*

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Diferenta este ca Intel Core I3 este dual core si Celeron este un single core. Intel Core I3 are 4 threaduri si deci viteza mai mare de procesare.
Si daca vrei sa dai un ban, iti recomand la acelasi pret asta
http://www.marketonline.ro/......eedos-maro
Sau mai performant + 100 Lei asta
http://www.esal.ro/......56942.html
Ambele au placa video dedicata de 2 GB, procesoare mult mai mari decat ce ai gasit tu, Hard Disk mare...

| Marrianna explică (pentru neluL):

Multumesc frumos. Si aceste laptop-uri le pot gasi in orice magazine? Adica Altex, Domo...etc?

| neluL a răspuns (pentru Marrianna):

NU! Cele mai mici preturi sunt in linkurile care ti le-am dat din magazine online! IN magazine stradale aceleasi laptopuri costa cu 4-500 de lei mai mult.

| Marrianna explică (pentru neluL):

Multumesc!

| neluL a răspuns (pentru Marrianna):

Cu placere! wave bye, bye

5 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Diferenta e puterea de procesare amandoua au 2 nuclee dar i3-ul are 4 treaduri de procesare

i30-ul consuma mai putin 17W fata de 33W

i3 suporta 64-bit

folosind scorurile de benchmarking (adica un sistem de clasificare a performantelor) i3-ul este mai bun decat 1000M