| SoareleSpuneProstii a întrebat:

Buna! Vreau sa stiu parerea voastra despre studiul facultatii in alt oras. Eu sunt din Constanta, nu doresc sa plec din orasul meu doar datorita faptului ca pot studia la o facultate mai buna, ci, pentru ca platesc cu sanatatea mea mintala in casa parintilor mei. Mai mult o vad ca pe o cale de evadare. Vreau sa ma ajutati cu raspunsuri la urmatoarele intrebari:
1. Credeti ca imi va fi mult mai bine departe de ei, in ciuda faptului ca voi fi de una singura intr-un oras nou(nici nu conteaza unde, atat timp cat sunt cat mai departe de ei)?
2. Care este viata unui student ce sta singur? (Probabil intr-un apartament)
3. Care sunt costurile de intretinere?
4. Puncte slabe/puncte tari?
5. Cum imi conving parintii sa plec?
Multumesc anticipat!

Răspuns Apreciat de Editori
| Adry05 a răspuns:

1. Dacă oricum acasă nu ți-e bine, da, cred că ți-ar prinde mai bine. Ești singură într-un oraș nou o perioadă, cu timpul îți faci prieteni și cunoștințe.
2. Eu recomand să stai la cămin, ți-e mai ușor să cunoști oameni noi, e mult mai ieftin, o să ai amintiri mai faine, probabil ești și mai aproape de facultate și nu o să mai ai sentimentul de singurătate așa puternic. Dacă chiar nu-ți place, te muți după în chirie.
3. Aia ține strict de tine.
4. Pe lângă ce am zis deja, punct forte e că te ajută să te dezvolți mai bine, să fii mai independentă și deschisă către schimbare + diploma de la o facultate mai bine recunoscută,
puncte slabe nu prea văd mai ales că nu prea ești atașată de casă, poate costul financiar dar din nou, poți sta la cămin și-s mici și eventual lua un part time.
5. Simplu, vrei diploma de la o facultate mai bine văzută decât cea din Constanța

2 răspunsuri:
| vasile2222 a răspuns:

Cred ca esti putin prea rasfatata. Apreciaza mai mult ce ai/ ce esti.

| BumiWolfie15 a răspuns:

1 Eu cred că da, având în vedere faptul că îi urăști atât de tare probabil. Dar, ai grijă să nu cazi din lac în puț. Adică, pentru a-o lua de la zero ai nevoie de bani și nevoia de lucruri materiale îi duce pe mulți oameni în situații disperate.
2 Trebuie să faci curat după tine ( și cam toate sarcinile casnice ) și să ai grijă să nu cazi în veșnica lene. Atunci când stai cu cineva se mai animă atmosfera, așa singur ești liber să faci orice obicei nociv fără să te ascunzi, dar ăsta nu e întotdeauna un avantaj.
3 Depinde de oraș. În București te mănâncă de viu prețurile.
4 Depinde de ce fel de persoană ești. Dacă ești lup singuratic ( ca și mine ), matur și independent ar fi mai multe puncte tari decât slabe. În schimb dacă ești un paranoic care doarme noaptea cu lumina aprinsă de frică să nu-l prindă bau-bau, dependent de compania celor din jur, un răsfățat și ai tăi nu te-au pus nici măcar să speli un vas atunci ți-aș recomanda să nu.
5 Asta e cea mai simplă parte. Îți faci bagajele și pa! Ești major, deci nu mai au niciun drept asupra ta.