| lulu_5589 a întrebat:

vreau sa va intreb ceva exista strigoi? deoarece o prietena de-a mea zice ca matusa ei a vazut unul.si toate prietenele mele vorbesc despre strigoi. ce sunt aia si exista?

Răspuns Câştigător
| seby8873 a răspuns:

Strigoi nu exista doar in cartea superstitiilor eu am citit cartea e ca un fel de mit doar ca nu exista. se spune ca acesti zisi strigoi apar in noaptea de Sf Andrei ( nu stiu ce au legat de noaptea aia) si fac tot felul de lucruri rele cum ar fi poseradea. sunt un fel de spirite rele care nu au fost inca judecate(asa se zice) dar stai linistit/a (esti fata sau baiat) ca nu existawinking

43 răspunsuri:
| lexony a răspuns:

Nu exista nici un stigoi laughing, nu'ti fie frica. Prietenele tale vor sa rada d tine, mintindu'te ca exista asa ceva. Strigoiul este o stafie.

| Roby67 a răspuns:

Sa nu crezi in tot ce spune lumea. Nu, strigoi nu exista!

| Kate21 a răspuns:

Http://dexonline.ro/search.php?cuv=strigoi
ar mai fi si : http://dexonline.ro/search.php?cuv=vampiri

In Twilight se spune ca strigoi sunt vampiri si poate de asta...

| κίllą a răspuns:

Nu exista...stai linistita laughing Nu stiu mai exact ce a vazut matusa ei, sau daca intr-adevar a vazut ceva, dar te asigur ca nu exista, pentru ca daca ar fi existat, nu crezi ca ar fi dovezi, nu poze trucate etc. happy

| BuBuLyNa a răspuns:

Eu una nu cred in asa ceva deoarece n-am vazut niciodata, poate acea femeie a vazut sau poate va mintit numai ca sa va sperie.

| Razvan a răspuns:

Din capitolul:"Invetii romanesti epocale"raised eyebrows
Nu exista asa ceva.Sunt pure inventii.Ca si Dracula.Inventii peste inventii pentru a atrage turistii in zona
Bune sau rele sufletele pleaca dupa ce isi parasesc corpul.Cum ar fi daca toti oamenii rai s-ar tranforma in strigoi?raised eyebrows
Am ajunge Stigomanialaughing
E inuman ce le fac oamenii aia cadavrelor.Cum sa le infinga un tapus in inima?surprise

| xitty a răspuns:

Daca crezi, sigur exista

| RockMyLife a răspuns:

Pai...Cred ca e o pasare si sigur exista.Si eu am auzit de ea. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca exista. dar nu am de unde sa stiu exactlaughing

| Domyno a răspuns:

Matusa ta a citit seria Twilight?big grin

| Maria2894 a răspuns:

Din twilight stiu ca strigoii sunt vampirii, ti-as recomanda sa nu te gindesti la asta pentru ca cred ca te deranjeaza, eu ca si ceilalti care au incercat sa te ajute nu prea cred in mituri mai ales in strigoi.Bafta!

| secret_2712 a răspuns:

Nu-ti fie fricaoh go on nu exista asa ceva.cica strigoii is vampirii. da nu exista., prietenii tai vor doare sa te sperie oh go on

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sunt? Sunt o mare mare porcarie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista strigoi adevarati ca si eu am auzit tot la fel ca a vazut cine
un om care avea coada.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Strigoii exista doar in imaginatia unora. Eu nu cred ca sunt adevarati. Strigoii sunt spirite rele are unor oameni nascuti cu un fele de semn. Stai linistit\a.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred ca exista strigoi. cine spune ca vede strigoi, crede prea mult in ei si de aia au impresia ca ii vad. nu exista nici fantome, nici alte ciudatenii. asta cred eu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu una nu cred lulu ca fata respectiva te minte eu nu am vazut in veci si nici nu vreau crede in dumnezeu si ai sa vezi si sa afli singura raspunsul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa ma fat ain pace poate s-a uitat pre amult la filme Horrorrolling on the floorlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În mitologia românească, strigoii (la fel la plural ca şi la singular) sunt sufletele rele ale morţilor, ieşite din morminte în timpul nopţii.

Acest cuvânt este derivat din cuvântul român "strigă", care este la rândul său legat de italienescul strega, ce înseamnă vrăjitoare. În folclor apar multe referinţe la aceste entităţi, prin poveştile cu strigoi.

Mitolog. ro. (Tudor Pamfile-"Mitologie românească") : Strigoiul, strâgoiul (fem. strigoaica), moroiul (denumire folosită mai ales în Ardeal şi în părţile apusene ale Munteniei, precum şi în Oltenia), vidmă(Bucovina), vârcolacul sau Cel-rău, mai este numit de către melegnoromâni si vampir.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Strigoiul se naşte ca orice copil, dar are, în schimb, un semn distinct: o chitie, perdea pe cap, o cămaşă pe corp sau o căciuliţă pe piele. Un astfel de copil este născut de o femeie care, fiind însărcinată, bea apă necurată, amestecată cu bale diavoleşti sau când o astfel de femeie iese noaptea afară cu capul gol. Atunci, Satana vine şi-i pune pe cap o chitie roşie, precum a sa. Pentru a preîntâmpina transformarea copilului în strigoi, chitia trebuie indepărtată de pe capul copilului cât mai repede, căci altfel se zice că copilul o trage şi o înghite, transformându-se.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se zice că strigoiul este chel in creştetul capului. El nu mănâncă usturoi şi ceapă, se fereşte de tămâie, iar înspre sărbătoarea de Sfântul Andrei doarme afară. Şira spinării îi este prelungită în formă de coadă, acoperită cu păr.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stii ca exista si eu m-a vazut... cand a trecut strada era pisica si cand a sarit peste poarta sa transformat in om! am amas cu gura cascacat.tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stii ca exista si eu ma vazut ... cand a trecut strada era pisica si cand a sarit peste poarta sa transformat in om! am amas cu gura cascacat.tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea stiu
dar eu am vazut ofata in oglinda pe langa a mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am fost la un magazin si am fost pana la un bloc asa parasit si sa ma pis si ma uitam in blcu ala si am vazut ca ceva ma privea si m-am speriat si ma fuit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma numesc madalin si bunica mea mi-a spus ca a vazut mai multi strigoi ia a gasit si un copil mort ingropat sub un gard dar sa stiti ca eu nu cred totusi matusa mea(florina ) a spus ca a vazut extraterestrii cand era mai mica dar daca ascultati radio a spus ca a fost descoperita o nava extraterestra cat un autocar de mare, o sa ajunga pe pamantul romaniei dar nu va ateriza doar se va apropia de pamant ieu nici nu stiu ce sa cred spunetiva si voii parerea dar totusi eu cred si am vazut dar nu mai stiu cand si unde
dar daca vreti mai multe detalii catatima pe id mess mady_pupyk sau turcu _mada pa va astept

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se stie pe sistem, ca nu exista, deoarece daca exista dadea la stiri etc. te asigur ca nu exista. dar un om povesteste ca un strigoi l-a fortat sa se arunce in lacul snagov, el a sarit, dar noroc ca stia sa inoate, cand a iesit la suprafata in loc de strigoi a gasit oasele lui, dar stai linistita ca nu existarolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu asta ma intreb si eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca da ptrk un vecin de-al meu o fost prins intr-o noapte si l-au batut, iar pna nu a cantat cocosul a doua zii de dimineata nu s-a oprit din sangerat eu iti sp d nici eu nu stiu cu adv daca exista:d