| angel_2962 a întrebat:

Buna vreau sa va intreb si eu ceva ( sa nu radeti demine daca vi se pare ceva... rusinos sa nu stiu ) dra... ce inseamna " spam " >:"

3 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Spamming (sau spam) este procesul de expediere a mesajelor electronice nesolicitate, de cele mai multe ori cu caracter comercial, de publicitate pentru produse şi servicii dubioase, practicată în industria e-marketingului şi de proprietarii de situri pornografice. Spam-ul se distinge prin caracterul agresiv, repetat şi prin privarea de dreptul la opţiune.

Această metodă se foloseşte şi la colectarea adreselor de e-mail utilizând metode de genul Citeşte şi dă mai departe. Conţinutul acestor mesaje variază de la texte biblice, urări de bine cu îndemnarea de a trimite mai departe, în caz contrar vor urma evenimente neplăcute, până la mesaje cu caracter alarmant menite să atragă atentia asupra unui fapt plauzibil, indemnând cititorul să trimită mesajul şi altor persoane. Aceste mesaje rulează intr-o anumită comunitate iar emitentul acestui mesaj foloseste diferite metode pentru a ajunge iar în posesia lui. Adresele de email colectate sunt cel mai adesea vândute cu scopul de a trimite alte mesaje SPAM cum ar fi cele comerciale.

U

| Allexaandraa a răspuns:

Spam inseamna mesaj cu continut nefolositor,suplimentar,daunator.