| Giulia97Anna a întrebat:

vreau sa va spun ceva, nu stiu ce sa mai cred. povestea incepe asa: o colega de clasa de-a mea, mi-a spus ceva straniu ce i s-a intamplat:a spus ca ea cu familia ei se intorsesera acasa cred ca de la o pomana, pentru ca bunicul ei murise de curand, a ramas singura in casa si a dat drumul la muzica, stiti se spune ca daca ti-a murit o ruda na-i voie sa dansezi sau sa asculti muzica timp de 40 de zile, dar chiar asta a facut, si nu stiu daca o sa ma credeti dar ea mi-a spus ca din sifonier a aparut bunicul ei, vroind sa o prinda sau sa o sperie. Ea a fugit din casa si din curte. crede ca bunicul o bantuie pentru ca el nu tinea deloc la ea, o ura.bine mi-a spus asta acum cativa ani.acum nu mai vorbeste desprea asta.deci astept comentarii.

Răspuns Câştigător
| Allrc24 a răspuns:

Mda posibil spun posibil pentru ca nu e sigur ca acela chiar e bunicul ei. poate fi un duh necurat. Psalmul 90, Tatal Nostru si Crezul si nu in ultimul rand o scurta rugaciune catre Arhanghelul Mihail capetenia ostirilor ceresti.Este cunoscut in crestinism ca un lupttor neobosit impotriva diavolului.defiecare data l-a invins.Totul este sa rostesti rugaciunea cu credinta. Sfinte Arhanghel Mihail, apără-ne în luptă; împotriva răutății și a curselor diavolului fii-ne ocrotire. Ne rugăm cu umilință să-l certe pe el Dumnezeu; iar tu, căpetenie a oștirii cerești, pe satana și pe celelalte duhuri rele, care bântuie în lume spre pieirea sufletelor, izgonește-le în iad prin puterea dumnezeiască. Amin.Nu cred ca e bunicul ei dintr-un motiv foarte simplu:sufletul omului dapa ce acesta moare se desparte de treup si merge la judecata pentru a i se hotara locul unde va sta pana la judecata universala(rai sau iad). nici un suflet nu ramane pe pamant.de obicei duhurile necurate pacalesc oamenii.se cheama naluciri.scopul lor fiind sa atace omul unde este mai sensibil.in suflet. dar nicio teama. Dumnezeu este cu noi cu fiecare in parte si ne iubeste la fel cum un tata isi iubeste copii.crezi ca El ar lasa sa ni se intample cv rau indiferent de natura lui? raspuns:nu, bineinteles ca nu! nu trebuie sa ii fie teama. teama este de la diavol.niciodata teama nu va fi de la Dumnezeu.frica este si un pacat.este pacat sa fii las si fricos.trebuie sa infrunti cu barbatie totul. Dumnezeu este infinit mai puternic decat diavolul.sa faca o sfintire a casei.

7 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Hm, chiar nu stiu ce sa zic. Eu cred in paranormal si lucruri de genul asta, chiar foarte mult, mi s-au intamplat si mie ciudatenii, dar nu chiar atat de... evidente, sa zic asa. Acum depinde si de fata respectiva, tu ar trebui sa o cunosti mai bine si sa iti imaginezi daca ar fi in stare sa exagereze sau sa inventeze intreaga poveste sau daca nu. Daca nu crezi ca poate te-a mintit, atunci chiar e posibil sa se fi intamplat sau sa fi exagerat ea un pic sau poate chiar si-a imaginat totul. Dar repet, totul este posibil si nu e exclus sa se fi petrecut asta happy.

| mona a răspuns:

Eu sincer cred ca e o abureala, colega asta ta a vrut sa inventeze ceva ca, sa fie remarcata...hai sa fim seriosi...[poate s a uitat prea mult la filme de genu asta], eu nu pun botu la asa ceva si in al 2-lea rand un om dupa ce moare nu are cum sa apara asa vizibil c a si cum traia, eventual luand forma unei fantome

| AncutzaDragutza97 a răspuns:

Eu cred 2 lucruri.
1.o sperie ideea de a fi murit cineva in casa in care locuieste
2. vrea doar sa-ti atraga atentia
eu eram foarte speriata dupa ce a murit bunicul meu. mama il tot visa, iar eu simteam k ma urmareste cineva. mai am o teama si acum.

| Giulia97Anna explică:

Da nici eu nu cred dar asa mi-a spus ea, si de fapt bunicul ei nu a murit in casa in care locuieste ea

| AncutzaDragutza97 a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Ma rog, asta e un detaliu nesemnificativ. dar si eu cred mai mult ca-i o mare prostie povestea asta

| 123Julia a răspuns:

Ma iti spun sincer mai cam speriat, dar am realizat miniciuni...

| Mentosana96 a răspuns:

Deci nu stiu ce sa cred pare destul de straniu.si buncia mea a murit acum un an si am ascultat muzica chiar dupa o saptamana si nu mi s-a intamplat nimic... poate i este ei frica...prosti oh go on