| riri_6194 a întrebat:

Vreau si eu o parere a voastra despre ce mi se intampla mie. Celui mai bun raspuns ii voi da o Fundita. Am fost prietena cu 2 fete, una care este cea mai buna prietena a mea, sau cel putin era, si alta la care tineam foarte mult dar era mai copilaroasa si in care nu aveam incredere deplina ca in cealalta. Eu le cunosc pe amandoua de 4 ani, iar ele se cunosc reciproc de vreo 6 luni pentru ca le-am facut eu cunostinta. S-au imprietenit foarte repede si au ajuns sa vorbeasca mai mult decat vorbeam eu cu fiecare. Acum o luna cea copilaroasa mi-a vorbit foarte urat fara sa-i fac eu ceva si de atunci nu am mai vorbit cu ea pentru ca nu merita. Iei nu i-a pasat, nu si-a cerut scuze, ba chiar cred ca ma barfeste. Ma bucur ca nu prea i-am zis secretele mele pentru ca uite ce se putea intampla. Dar sufar tare si mi-e dor de ea. Problema acum incepe. Cealalta prietena s-a mai imprietenit cu 2 fete pe care eu le stiu de mult timp dar pe mine nu ma bagat in grupul lor si acum parca si-au format un grup de 4 in care eu n-am voie sa intru. Ea mai e prietena cu mine dar e rece si cand iese cu ele nu vrea sa ma cheme desi eu vreau sa vin. Nu a incercat nici o secunda sa ma impace cu cealalta si nu ii pasa, ba mai mult parca ma lasa in spate mereu. Cand am scris toate astea m-am si gandit de ce mai sunt eu prietena cu fata asta. Ea ma enerveaza des si imi vine sa o las naiba dar e cam singura mea prietena apropiata. Mai am si altele dar ba nu prea ies nicairei, ba sunt cam fraierute, ba prea fitoase ba de cartier si nu stiu ce sa fac. I-am luat un cadou ei si inca la 2 fete dar nu le-am dat la nici una inca. Sa ii dau si ei cadoul? Merita prietenia mea? Cum sa imi fac si eu un grup al meu care sa imi fie si mie pe plac si eu sa le fiu pe plac? Vina vara si eu ma simt singura. Va rog ajutati-ma?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Incerca sa ii dai cadoul, probabil gestul o va impresiona. Daca tot nu isi schimba atitudinea, eu zic sa o lasi balta, si sa-ti cauti alte prietene. Chiar daca tu zici ca alea sunt cum sunt, poate dupa ceva timp petrecut alaturi de ele, vei vedea ca nu sunt chiar asa cum crezi.
O zi buna!

| 愛日本 a răspuns:

Uite, poate multi utilizatori de aici pot sa-ti dea sfaturi dar nu au rabdare sa citeasca. Dar eu am. Eu am prietene de mai mult de 10 ani, si eu am 12 :-p.Incearca sa-ti faci prietene noi in vara asta, dar si cu celelalte 2 prietene incearca sa comunici mai mult, sa fii pe placul lor ca sa doreasca sa intri in acel ''grup'', exista prieteni tradatori, mincinosi, care nu sunt demni de incredere, dar si de alt fel. Eu am o prietena bff de 3 ani.Am avut si noi certuri dar s-au rezolvat, chiar daca statea mai mult intr-o zi cu colegele mele daecat cu mine, intelegeam, nu trebuia sa fiu rautacioasa, pana la urma ea e cea mai de treaba colega din toate (pentru mine).Am observat cafara ea totul era plictisitor. Desi eu eram cea mai suparata, mi-am cerut scuze, adica nu vroiam sa stric cei trei ani de prietenie din cauza unor alte colege, eu toata vara nu ma intalnesc cu ea dar am alte prietene cla mine in cartier cu care imi petrec timpul.Incearca sa-ti faci prieteni noi, sa mai comunici cu ei, sa-i mai chemi in oras sau sa mergi cu ei la plimbare asa sigur nu te vor uita.Si nu fii suparata! Intodeauna stai cu zambetul pe buze ca sa simpta indiferenta si sa isi doreasca sa fii dat timpul inapot, pentru ca de nu erai tu ele doua nu s-ar fi cunoscut, asa ca ar trebui sa iti multumeasca. Dar incearca sa iti faci doar o singura prietena buna, pentru ca cu mai multe, vezi cum sta treaba.Dar daca nu isi cere scuze prima atunci nu merita prietenia ta.Ai grija de acum inainte ce prieteni iti alegi pentru ca prietenii buni nu se gasesc usor.♥

| LauraaBlack a răspuns:

Buna love struck! Eu nu cred ca merita prietenia ta. Eu sunt sigura ca ea incearca sa iti faca in ciuda si tu sa te simti mai prejos decat ea pentru ca ea are gasca si tu nu ai. Poate ca la tine in scoala sunt fete de treaba si ar trebui sa te imprietenesti usor usor cu ele chiar daca nu sunt asa de populare. Daca te vei imprieteni cu cateva, incearca sa le cunosti mai bine si iesi cu ele pe afara ca sa le arati prietenelor tale false ca nu depinzi de ele si ca poti sa te distrezi si fara ele. Creaza-ti propria gasca! Acum sfatul meu este sa le ignori si sa nu le bagi in seama. Si in legatura cu cadoul : nu trebuie sa il dai pentru ca nu merita!
Sper ca te-am ajutat! Bafta si numai binelove struck!
Cu drag, Laura happy.

| YourSweetAngel a răspuns:

Buna
dupa mine nu prea are rost sa ma fiti prietene las-o in pace dar nu ii spui ca nu mai vrei sa fi prietena ei te comorti si uh cu ea ca ea cu tine sa fiti prietene dar nu asa apropiate si incearca sati largestui grupul de prieteni in vara aceasta dar dc vreti sa fiti prietene adevarate atunci inceraca sa la cunosti si sa nu te increzi din prima in ele, mult succes

| radurusu a răspuns:

In lume nu exista decat cativa prieteni adevarati.Cel mult 3 (cred eu). Daca es nu te mai baga in seama nu trebuie sa suferi.Mai bine ai lasao in pace si ai cauta aslta prietena care sa te inteleaga decat o prietena care nu te baga in seama.Eu cred ca nu merita.Dar nu e decat alegerea ta ce vei face.