| alina122 a întrebat:

Bunalove struck. Sunt clasa a 10a profil stiinte ale naturii si am probleme foarte mari cu matematica dar nici cu fizica si chimia nu stau bine. Problema nu e la fizica si chimie pentru ca as da bac la biologie dar ce ma fac cu matematica risp sa pic la bac. Daca imi bag meditatii nu stiu dcaa pot recupera cred ca cea mai buna solutie ar fi sa ma mut dar sunt indecisa pentru ca nu stiu cata scoala se face la anumite licee + ca trebuie sa recuperez istoria sau geografia rolling eyes. Mai stiu si ca la dinu lipatti(de actorie), tonitza (stiu sa desenez:d) nu se da nici acolo bac la mate la fel si al stiinte sociale sigh sunt asa de nefotarata. Vreau sa ma mut dar mi-e greu sa iau o decizie pentru ca vreau sa fie una buna. Ajutati`ma dati`mi sfaturi spuneti-mi licee sad cum se ia media cea de admitere plus a9a si a10a? Dau funda :*

1 răspuns:
| ButterflyGy a răspuns:

Stii, bacu e primul mare hop din viata noastra, de care ne este frica. Tot asa gandeam si eu, dar am ajuns la facultate (am si terminat-o intre timp) si mi-am dat seama, ca inveti pentru un examen din sesiune cat ai invatat pentru tot bacu. Nu trebuie sa te descurajezi. Ai timp sa acumulezi suficienta materie ca sa poti trece bacu la mate. Exceptand liceele de arta, peste tot se da bac la mate. Iar la un liceu de arta, daca nu esti atrasa spre asa ceva, cedezi si mai repede. Decat sa te concentrezi pe "cum sa ma mut mai repede" mai bine incerci sa te concentrezi la orele de mate. Eu am facut liceul de mate-info, si in primul sem, cand am vazut cum e cu mate, am vrut sa ma mut, dar n-am facut-o si am reusit sa termin mate-info cu 9.17 la bac. Fi mai increzatoare in tine si vei vedea ca nu e asa dificil.