| MădălinaDaniela20 a întrebat:

Vreau sa ma ajutati sa iau o decizie foarte importantă! Anul viitor va trebui sa dau evaluarea pentru a intra la liceu la care imi doresc. Stiu ca mai este destul de mult timp pana atunci, dar eu vreau sa imi aleg de pe acum profilul pe care sa dau. Sunt destul de indecisa si puțin confuza. As vrea sa aleg intre științe sociale si științe ale naturii. De ce am spus confuza? Pentru ca deja imi este frica de evaluarea pe care trebuie sa o susțin, iar ceea ce ma enervează este faptul ca nu se știe procentul cu care se va intra. Adică evaluaile si mediile anuale.Pe mine m-au ridica foarte mult mediile, dar evaluarea ma cam sperie si mi-e frica sa nu ma blochez. Din cate am auzit profilul științe ale naturii este destul de dificil, dar cuprinde materiile la care eu ma descurc cel mai bine: fizica, chimie, matematica si biologie. Sunt constienta ca materiile se vor îngreuna destul de mult, dar mi-e frica ca nu o sa pot tine pasul cu ele deși imi plac foarte mult. La științe sociale situația s-a simplificat, materii mai ușoare: istorie, romana, psihologie, logica si limbi străine. Ceea ce imi da de gândit aici este faptul ca istoria este o materie foarte frumoasa si pe care o indragesc extrem de mult, dar engleza...mi se pare destul de grea mai ales cu profesoara mea care mai mult vine ca sa doarma la ora. Aici nu as putea zice ca nu m-as descurca daca as face meditatii la engleza. Chiar nu stiu ce sa aleg. Profilul științe ale naturii mi se pare ușurel fata de celelalte. Va rog ajutati-ma! va rog daca ați putea sa imi dați si informații legate de facultatea pe care as putea sa o urmez pentru fiecare profil in parte si ce job as putea urma. Va multumesc! happy

2 răspunsuri:
| Aquafairybezelesiunicorni a răspuns:

Alege ce-ti place happy.

| rohax1310 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema. As vrea sa merg la stiinte ale naturii, dar mi se pare destul de greu. Plus ca nu ma prea pricep la matematica. La stiinte sociale, mi-ar plae mai mult. Plus ca imi place romana. Dar la engleza sunt in aceeasi situatie cu tine. Dar de la anul vreau sa ma apuc de niste cursuri. Eu zic sa alegi stiinte ale naturii daca tot iti place matematica, fizica, chimia si biologia. Poti sa devii doctorita, asistenta, farmacista, biolog, profesoara ( la una dintre materiile astea). etc, etc. Sper ca ti-am fost de folos. Funda? happy