| OVIDIU1357 a întrebat:

Bună ziua, am o întrebare serioasa! Cel mai bun al meu prieten, am 14 ani împlinesc amuș 15, nu ma intereseaza sa fim prieteni, cu alte cuvinte mă enervează. Am aflat că cu vârsta prietenii se pierd deoarece te maturizezi și se schimbă interesele etc, e drept sau nu?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"mă inervează mă razdrajește pe rusă de ce mă maturizez sau...e drept sau nu?"

sau nu

| lpavel a răspuns:

Ai 14 ani dar vorbesti ca un copil de 2 ani! Ma mir ca stii sa scrii...
Da, prieteniile se pierd odata cu maturizarea daca nu au fost prietenii adevarate! Banuiesc ca asta ai intrebat...

| OVIDIU1357 explică (pentru lpavel):

Da dar de ce se pierd?

| lpavel a răspuns (pentru OVIDIU1357):

Pentru ca te schimbi si tu si acel prieten, nu mai aveti aceleasi preferinte, adica nu-ti mai place ceva ce in trecut iti placea iar lui ii place in continuare asa ca drumurile voastre se despart indeferent daca vrei sau nu...
De exemplu: inainte iti placea fotbalul si ii placea si acelui prieten, mergeati impreuna la meciuri, va distrati, va prosteati etc apoi tu sau el nu-i mai place fotbalul, nu mai mergeti la meciuri impreuna, mai apar si alte de acest gen si uite asa se rupe o prietenie.

| OVIDIU1357 explică (pentru lpavel):

Asta înseamnă că mă maturizez?

| lpavel a răspuns (pentru OVIDIU1357):

DA, te maturizezi si devii mai serios iar el nu de aceea nu va mai intelegeti!

| OVIDIU1357 explică (pentru lpavel):

Am înțeles

| MihaiMB a răspuns:

Eu nu înțeleg mai nimic din această întrebare, singurul lucru pe care le-am înțeles faptul că dacă prieteniile se pot pierde. Da, se pot pierde pentru că acele persoane pe care tu le crezi prieteni sau prietene pot să dea de alții oameni mai interesanți decât tine şi să nu mai aibe timp să vorbească tot timpul cu tine. La partea cu interesele depinde cât de important te cred prietenii pentru ei, dacă doar sunt cu tine să te folosească, fii sigur că nu te vor mai băga în seamă la un moment dat. Nu trebuie să fii trist, vei vedea că în viață te vei lovi de tot felul de oameni şi cine te apreciează cu adevărat va rămâne alături de tine indiferent de situație, cine nu le laşi să plece şi îți vezi în continuare de treburile tale, să nu te răzbuni pentru că asta nu te ajută cu absolut nimic.