| anonim_4396 a întrebat:

Buna Ziua!
Am o problema: de cateva saptamani am aflat ca am scolioza (nu este foarte grava are deocamdata aprox. 15 grade). Eu am 13 ani, iar doctorul mi-a spus ca trebuie. sa revin la control peste peste 6luni, pentru a vedea daca este evolutiva, sau neevolutiva.
Mi-a recomandat sa fac kineto terapie, iar daca nu am in oras asa ceva, sa fac in fiecare seara cateva exercitii. Am facut in fiecare zii cate 30min. exercitii si le-am facut foarte bine, insa am vazut ca s-a cam agravat.
Cei care aveti scolioza help please!
Ce exercitii as mai putea face, cum este, m-am documentat mult, dar deocamdata sunt putin speriata, ce parere aveti?

8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Fetiţa mea are început de cifo-scolioză. Am depistat-o în sept. anul acesta. Mergem lunar la control la fizioterapeut şi face zilnic un set de exerciţii pentru spate. Pe lânga aceste exercitii, trebuie să ai o postură corectă (adică să stai cu spatele drept tot timpul). Chiar dacă faci un sport, exerciţiile pentru spate trebuie să le faci zilnic.Succes!

mira
| mira a răspuns:

Incearca sa obtii si punctul de vedere al unui mare specialist de la Spitalul Gr.Alexandrescu.

| Kidu a răspuns:

Cei de la kinetoterapie trebuie sa-ti recomande ce exercitii sunt bune pentru coloana, si corsetele acelea sunt bune, daca sunt facut bine, am purtat si eu unu' 2 ani si cica era facut stramb, crede-ma.cu,coloana nu-i de glumahappy
Incearca sa consulti un medic, competenthappy, care sa te ajute in asa fel in cat unghiul cobb al coloanei tale sa fie sub 10 grade.tongue, inotul este foarte bun, iar pozitia conteaza foarte mult!
Bafta multa!

| DianaLostInDreams a răspuns:

Eu am scolioza.Nu ai de ce sa fi speriata, majoritatea copiilor au.Iti recomand corset, eu am purtat vreo 2 ani, e foarte bun.Mai ales la calculator sa porti.Pt corset va trebui sa ti se ia masurile.Iti zic cateva exercitii pe care le tin minte:iei un bat destul de gros, il ti la spate cu mainile, apoi faci exerciti de ridicare; te asezi in genunchi, iei o patina sau o masinuta(ceva cu roti) pui mana una peste alta si impingi cat poti de tare in ea pana este spatele in pozitia dreapta.Desemenea iti recomand sa te duci la masaj si precizezi ce tip de scolioza ai.Succes:*

| Cretzule a răspuns:

@DianaLostInDreams de unde ai luat aberatia ca majoritatea copiilor au scolioza?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista niste corsete speciale pentru asa ceva si care dau rezultate foarte bune, trebuie sa mai ai in vedere si urmatoarele : statul in banca sa nu-ti deformeze coloana (banca mai inalta scaun mai mic ) acweleasi lucruri si acasa, lumina sa vina bine la masa de scris in asa fel incat sa nu te intorcidupa ea in asa fel incat coloana sa stea stramba, fa o noua radiografie si mergi la un alt medic sunt convinsa ca exista si alte remedii, nu sta asa sa te trezesti la 20 de ani stramb. Fa un sport, inotul este excelent dar si baschet volei, daca traiesti in mediu rural organizeaza oriunde o plasa si joaca volei sau baschet cu copii de la voi, sanatate puiule.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna, sunt cea ce a posta intrebarea.
Corsetul se poarta dupa 30 de grade.
La scolioza mea sunt recomandate exercitiile. DEspre doctor, nu am nici un dubiu, am fost la Bucuresti (nu locuiesc in BUc.) la Dl. Doctor Jianu.
As fi dorit cateva sfaturi de la cineva care are aceeasi problema.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

BUna!
Sunt cea ce a postat aceasta intrebare.
Nu corsetul se poarta daca scolioza trece de 30 de grade. In cazul scoliozelor mai mici, este recomandata kinetoterapia.
In ceea ce priveste doctorul, nu am dubii, deoarece am fost la un medic foarte bun, profesor universitar din Bucuresti, este printre cei mai renumiti doctori care se ocupa de scolioze la nivel european.
Eu vruiam sa aud cateva recomandari, de la persoane care au aceeasi problema ca si mine.
Mersi de raspuns alllinna, sanatate si tie.