| Karuhan a întrebat:

am o problema mare,nu inteleg mai nimic la matematica, cum as putea sa ma concentrez?

2 răspunsuri:
| samuelrockwer a răspuns:

Buna! Si eu am avut aceasta problema, si sincer nu intelegeam nimic in matematica si ma certam cu toti ca cui naiba ii trebuie matematic asta?
Ai sa cresti si ai sa vezi ca chiar iti trebuie foarte mult in viata, eu daca nu intelegeam ma duceam la consultatii sau, la profi care le plateam si asa intelegeam, dar nu-i o idee rea sa te uiti si pe net, si acolo explica bine! Numai bine!

| Ahrixxxx a răspuns:

Cauta explicatii pe net, la lectia la care esti si incearca sa le pui cap la cap.
Fii mai atenta la ore, cand nu ai inteles ce ti s-a explicat, spune, nu e nimic rusinos, e dreptul tau sa vrei sa intelegi. Daca profesorul nu-ti mai explica, roaga un coleg care stie in pauza.
Invata formulele si lucrurile de baza, nu o sa poti rezolva un exercitiu daca nu stii formula lui intai. Invata-le, dupa exerseaza cu niste exercitii din manualul de mate.
Scrie-ti toate lectiile, sa ai de pe ce repeta.
Fa-ti temele la mate, daca ai, asa iti stimulezi creierul si te vei obisnui mai mult.
Daca nici asa nu merge, fa niste meditatii.