| Bianca21998 a întrebat:

Am sa va povestesc situatia prin care trec. Sunt in clasa a 11a la mate info intr-un liceu bun, si am probleme cu matematica. In clasele 1-8 am fost eleva de 10, intrand la liceu cu media 9.90. Am dat la liceu de profesori buni, dar eu am inceput sa nu imi mai dau silinta la niciun obiect. Motivul? In fiecare semestru sunt stresata de media mea la matematica. Dintre toti profesorii, cel de mate este singurul de care nu poti spune ca este un profesor bun dupaminim 5 ore avute cu el. In primul semestru din clasa a 9a am avut 6, apoi 5 pe linie. Dansul la ora lui asculta elevii pana la si 50, ii grabeste, le spune ca nu sunt facuti pentru acest profil, ni se spune sa ne mutam, uneori tipa, uneori in timp ce unul e la tabla el povesteste din copilarie sau ne tine morala... asta nu e profesor de mate-info! Ni se preda in 5 minute de obicei in pauza noastra, fara exemple si cu misto-uri pe alocuri. Se ia pana si de copiii cu handicap... Eu sunt foarte stresata pentru ca acum imi da media 4, am nevoie de doi de 6 ca sa trec. Simt ca nu sunt buna de nimic si parca am clacat intelectual pentru ca nici la celelalte obiecte nu sunt mai buna de 6, incerc sa invat si pur si simplu imi vine inapoi gandul ca nu voi trece la matematica si dupa nu mai sunt buna de nimic. Mi.am facut un caiet cu toata materia 9-11, am invatat formulele, tot, dar in fata foii de test sau in fata tablei pur si simplu nu pot da randament stiind ca daca nu iau 6 nu trec! Ce pot face? Simt cum bajbai tot la toate materiile, nu mai suport asta stiind ca intr.un an am bacul! Imi este rusine de mine si mai ales fata de mama... pentru ca ea nu stie de aceasta situatie, i-am zis mereu ca totul este bine ca sa nu o stresez si pe ea pentru ca are diabet... nu stiu ce sa mai fac si orice sfat este de ajutor. Multumesc frumos pentru timpul acordat pentru a citi tot... sper sa pot cumva sa trec peste aceasta situatie... sunt foarte emotiva si nu stiu ce sa mai fac...

1 răspuns:
| Mecoooo a răspuns:

Hei! Cu toate ca zici,, un liceu bun,,, sunt chiar curioasa ce liceu, e din Bucuresti? Revenind la problema ta cu matematica, profesorul e de moda veche, d aia e asa exigent, si te face sa ti fie frica de el si boom! te blochezi la teste sau poate chiar la ascultari chiar daca tu CHIAR STII.Incearca totusi sa separi matematica de celelalte obiecte! Sunt absolut sigura ca tu stii, si te descurci, aici e vorba doar de frica ta de proful de mate.Hmm sa ti spun despre mine.Am intrat, la fel ca si tine, intr un liceu super bun cu media 9, 76, profil mate info.In clasa a 9 a am dat peste profesori super exigenti, dar cireasa de pe tort a fost la matematica.Auzeam de la cei mari ca cea mai mare nota la mate pe care o voi lua va fi 6.Asa a si fost! absolut orice elev care facea cu dansul lua note intre 1-6 si asta nu pentru ca noi nu stiam ci pentru ca testele lui si ascultarile erau mai grele decat ce se da in mod normal la bac.In fine, singura solutie sa scapam de acest prof, a fost sa l schimbam.In cazul tau, ti am mai zis trebuie sa incerci sa te aduni, si sa te concentrezi, ca SE POATE! te pup, sper ca totusi te am ajutat cu ceva, sau macar te am inspirat putin laughing