| anonim_4396 a întrebat:

Am şi eu o problemă, sunt foarte nedumerită, nuştiu ce să fac după terminarea liceului. Sunt la profil mate-info, dar pot să spun că mi-am cam greşit alegerea profilului la liceu şi nu vreau să fac acelaşi lucru şi mai departe.Îmi place româna, şi îmi plac limbile străine, engleza şi franceza,acestea le studiez momentan, dar engleza îmi place mai mult. Nu vreau să merg la litere pentru că nu vreau să devin profesoară, deşi asta îmi doream când eram mică. Ceea ce îmi place cu adevărat, e meseria de stewardesă, dar documentându-mă, am rămas cam dezamăgită.Am înţeles că sunt multe criterii pe care trebuie să le îndeplineşti,înălţime, greutate, etc. Greutatea nu ar fi o problemă, însă sunt destul de scundă, nu foarte, dar totuşi nu am 1, 65 cum se zice că ar trebui să am.Şi mai e o problemă, eu sunt din Târgu Mureş, acele cursuri care trebuie făcute se pot face doar în Bucureşti? Şi care credeţi că sunt şansele de angajare? Totuşi, este destul de scump, şi nu aş vrea să arunc banii...

Aştept părerile voastre, mulţumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Metallica97 a răspuns:

Eu te-as sfatui sa incerci o cariera militara.In Romania sunt 3 academii militare: Academia Foretelor Tereste la Sibiu, Academia Fortelor Navale la Constanta si Academia Fortelor Aieriene la Brasov.
Daca iubesti asa de mult aviatia eu te sfatuiesc sa inceri la Academia Fortelor Aieriene, deoarece dupa terminarea acestei academi te poti angaja pe loc, fara sa mai chinui sa cauti alte job-uri, este o meserie bine platita si cautata, ai posibilitatea sa iesi mai repede la pensie. Sper ca te-am putut ajuta.Succes in continuare.