| ___Pzvk a întrebat:

Bună ziua, am un nepot care a învățat în Anglia până acum, este clasa a XI -a la un liceu similar cu filologia la noi. Nu știm la ce să ne așteptăm. Îmi poate cineva da un site pe care să vedem programa școlară? Mulțumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| BiblioCat a răspuns:

În Regatul Unit ciclurile de învățământ sunt împărțite altfel decât cele din România, iar dacă nepotul dumneavoastră e în echivalentul clasei a XI-a înseamnă că e Year 12, adică Sixth Form. Sixth Form e un fel de treapta superioară a liceului de pe vremea comunistă și aici materiile sunt la opțiunea elevului. În Regatul Unit nu se dă bacalaureat din materii stabilite de Minister cum e la noi, ci se dau A-levels. Acestea sunt examene din materiile alese de elev în timpul celor doi ani de Sixth Form. Pentru Sixth Form nu există o programă școlară stabilită de Minister, ci doar niște linii directoare, pe care le găsiți aici pe site-ul Ministerului Britanic al Educației: https://www.gov.uk/......providers. Programa școlară pentru clasele primare și gimnaziale o găsiți aici: https://www.gov.uk/......curriculum

| ___Pzvk explică (pentru BiblioCat):

Echivalentul studiilor în România cred că implică și examenul de bacalaureat. Se întoarce în țară, eu sunt în altă țară deocamdată, nu știu cum să procedez.

| BiblioCat a răspuns (pentru ___Pzvk):

Poate să dea la facultate în România fără să dea bacalaureatul. Sunt școli private care funcționează după programa britanică (acreditate Cambridge) și elevii lor sunt acceptați la facultățile din România fără probleme.

Citiți secțiunea „Recunoaşterea și echivalarea studiilor preuniversitare" de aici https://www.edu.ro/recunoastere-echivalare-diplome pentru a afla mai multe informații despre echivalare.