| C1prY a întrebat:

As avea nevoie de o carte romaneasca(gen roman sau ceva de genu oricum un text literar) tradus/a in limba engleza(din romana >- limba materna a autorului in engleza). Multumesc

1 răspuns:
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu stiu exact să iti zic un titlu anume, însă Mircea Eliade a avut multe lucrări traduse în alte limbi, te-ai putea uita peste cărţile lui, mai ales că ştiu că a fost profesor universitar în State, sigur trebuie să îşi fi tradus câteva dintre opere şi engleză. Are şi opere în franceză, probabil şi în alte limbi, dacă mai ai nevoie. O sugestie ar fi să te uiţi după Maytrei sau Nuntă în cer, astea sunt operele lui de referinţă, însă are o bibliografie bogată, ai de unde să găseşti. Sper că ţi-am fost de folos.