| mariana_3103 a întrebat:

Buna ziua!
cum am precizat in intrebarea precedenta, la vara voi sustine Examenele Nationale.
la romana am cateva probleme, incluzand vocabularul.:-DDin cate ne povesteste profesoara de limba romana, se punctreaza intr-ul fel si limbajul elevului. Vreau sa intergrez in compunerile din examen cuvinte de gen:candoare, gratitudine.
Mai vreau astfel de cuvinte, care noi, oamenii de rand, nu le folosim in viata cotidiana.
multumesc anticipat si paste fericit!

2 răspunsuri:
| Summer a răspuns:

Pai cel mai simplu e sa deschizi dictionarul si sa te uiti pe acolo. Iti faci o listuta si gata. Asa stii si ce inseamna si in ce context le poti folosi.

| mariana_3103 explică:

@ozana. nu cred ca varianta pe care ai spus-o tu este cea mai simpla.; Cum iei tu un Dex de 2000 pag. si scoti cuvinte?
daca vrei sa raspunzi pripit esti invitata pe alte site-uri.