| Awwwww a întrebat:

Pentru cei care dau examenele nationale, ce credeti ca se va da la romana? (ma refer la compunerile de la A si B )
happy

10 răspunsuri:
| alexs99 a răspuns:

Sunt aproape sigur ca la prima compunere se va da ori mesajul ori semnificatia unui titlu pentru un fragment dintr-o fabula sau dintr-un pastel.La a doua compunere poate fi orice, de la o compunere narativa, la una descriptiva.S-ar putea da si argumentarea unui punct de vedere privind tema textului nonliterar dat.
O seara buna.

| gingergirl1 a răspuns:

La punctul B de la sub 1 sunt sigura ca va fi o compunere in care sa ne exprimam opinia despre semnificaria titlului sau continutul poeziei(daca va fi o poezie ) eu una sper sa nu fie poezie lirica, as prefera sa ne dea un text epic, ceva...laughing si la a doua compunere cred ca va fi ceva liber sau de exemplu la sub 2 poate ne da un articol ceva(text nonliterar ) si poate sa ne dea sa argumentam de ce textul respectiv este unul nonliterar...in fine, sper sa fie subiecte accesibile pentru toata lumea happy si succes la examene!

| Marily1997 a răspuns:

Nu va da la romana, de ce sa dea la romana?

| AssaSinNKidD a răspuns:

Buna.Mai mult ca sigur la prima compunere va pica : Semnificatia titlului sau mesajul transmis. La a doua compunere va pica : o compunere cu titlul... Ceva asemanator

Sper ca te-am ajutat. Funda? :*

| Awwwww explică (pentru AssaSinNKidD):

Si eu sunt sigura ca ne va da mesajul sau titlul crying. Sunt chiar compunerile pe care nu prea le stapanesc crying.

| AssaSinNKidD a răspuns (pentru Awwwww):

La fel..Nici eu nu le prea stapanesc. sad

| Codrut_Alexandru_1999 a răspuns:

Iti spun mai mult ca sigur la prima compunere (gen liric / epic ) va fi semnificatia titlului sau sa demonstrezi ca apartine genului liric / epic dar la a doua compunere va fi ceva imaginar sau rezumad maxin o argumentare.
sper ca te-am ajutat plz funda (sunt incepator)

| aditzu999 a răspuns:

Cred ca la prima o sa fie ceva de explicat, sau de argumentat ca apartine unui gen sau relatia dintre titlu si text. la 2 o compunere imaginativa. in orice caz sper sa fie usor, sa ne ajute dumnezeu!

| Awwwww explică (pentru aditzu999):

De ce trebuie sa fie titlul sau mesajul crying.Nu vreau...