| bubblex a întrebat:

Buna ziua!
Repetam pentru Evaluarea Nationala si am gasit intr-o carte despartirea in silabe a cuvantului 'astăzi' ca fiind 'as-tă-zi',
insa mie mi se pare ca suna mai corect 'as-tăzi'. Ce parere aveti,
care este varianta corecta de despartire?

Multumesc!

5 răspunsuri:
| AnonimaOk a răspuns:

Nu e vorba de accent. In cls a5a ar fi trebuit sa faci reguli de despartire in silabe a cuvintelor la vocabular la romana. Ideea e ca o regula suna asa : daca ai alaturate o vocala ( nu semivocala atentie! ) si o consoana, alea sunt in silabe diferite deci cartea nu a gresit happy totusi si eu m-as fi incurcat in asta trebuie sa admit happy Bafta la examen!

| ddanaraluca a răspuns:

Salut.
eu stiu ca as-tazi e varianta corectawinking

| AtateaConditii a răspuns:

Nu stiu sigur dar daca pui accentul pe z la as-ta-zi suna corect.

| Anddu a răspuns:

Varianta corecta este as-tazi

| ionutiulian1997 a răspuns:

Varianta corecta este as-tazi.insa daca in loc de astazi de,, asta zi"despartirea e as-ta zi dar se poate sa fie gresit in cartewinkingfunda?