| catalin7083003 a întrebat:

Buna ziua! Sunt băiat, am 15 ani și 5 luni și observ ca deși sunt la pubertate de atâta timp nu sunt dezvoltat deloc cum trebuie. Am zis ca mai am timp și o sa văd și eu schimbări ale corpului meu cum am văzut și la ceilalți băieți de vârsta mea, dar deja ma îngrijorez foarte mult. Pana la vârsta asta trebuia sa am deja vocea groasa, sa am penisul mai mare, sa fiu mai înalt, sa am mustață, dar s-au întâmplat foarte putine schimbări pana acum și ma tem ca o sa rămân așa de acum, căci mai am puțin și se termina pubertatea. Vocea mea s-a modificat puțin când aveam 14 ani, simteam o răguseala și cam așa a rămas. Este foarte subțire in comparație cu ceilalți, de multe ori mi s-a mai zis ca am voce de fata și ma afectează foarte mult. Penisul are undeva la 14cm, ceea ce este puțin, inaltime am doar 1.57m, iar parul pubian mi-a apărut într-adevăr. Dar este foarte puțin deoarece am 15 ani si dacă nu ma schimb acum, atunci când? Penisul am citit ca creste undeva pana la 16 ani, vocea se schimba intre 10-14 ani și eu am trecut de mult de vârsta aceasta și tot nu s-a schimbat mare lucru. Ce este de făcut? La medic parintii nu vor sa ma ducă, doar îmi spun ca eu mănânc numai prostii și tot eu le cer sa ma ducă… nu știu ce sa fac, nu am cui sa-i spun aceste lucruri, nici măcar prietenilor nu le spun pentru ca îmi este rusine. Aveți vreun sfat, vreo opinie?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiecare copil se dezvolta diferit, depinzand de mostenirea genetica de la parintii lui dar si de hormonii tai de crestere, care sunt stiimulati cu vitaminele si mineralele luate din hrana pe care o mancam zilnic.
Daca tu nu mananci sanatos 3 mese pe zi, cu multe fructe proaspete, legume si carne, atunci dezvoltarea ta fizica are de suferit, fiindca hormonii nu au cu ce sa sa "hraneasca" si ca atare nu-ti dau ce ai nevoie.

Asa este, cand mananci prostii nu te astepta sa cresti si sa te dezvolti normal, fiindca hormonii tai de crestere nu au cu ce sa se alimenteze si ca atare nu te ajuta sa te inalti si nici sa te dezvolti.
Ai mare grija, ca mai ai foarte-foarte putin si implinesti 16 ani, iar cuculetul creste pana in jurul varstei de 16 ani, desii tu poti creste in inaltime pana la 18 sau chiar 20 de ani.

Inca nu-i tarziu pentru tine sa schimbi obiceiurile proaste cu unele bune si sanataose, sa incepi chiar de azi sa mananci sanatos, fara fast food, fara sneak-suri, fara sucuri si alte porcarii, doar hrana gatita in casa, cu multe legume, salate, fructe si carne organica: pui, porc, vita, curcan, peste, oaie, oua, ficatei de pasare sau ce mai gateste mama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am 15 ani si 5 luni, am 159 cm si 38 de kg. Pot sa spun ca de la 10 ani am aceeasi voce si nu cresc pe an mai mult de 1.5 cm. Tu esti chiar bine fata de mine, in cazul in care nici par nu prea am xD.
Am încercat tot felul de mâncăruri, sanatoase, nesanatoase, am incercat sa mănânc foarte mult, foarte putin si tot la 38 de kg raman. Sper ca ti-am crescut putin moralul! happy

| ionutbelea a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut, ce s-a mai schimbat de atunci? sunt in cam aceeasi situatie si vreau sa stiu cum e dupa un an

| ionur a răspuns:

Mănânc stafide vărule team pierdut și pe tine -_- păcate aveai vocea groasă.

| catalin7083003 explică (pentru ionur):

Nu am înțeles ce ai scris

| ionur a răspuns (pentru catalin7083003):

Stafide bro face bine -_-

| ionutbelea a răspuns:

Salut, ce s-a mai schimbat de atunci? sunt in cam aceeasi situatie