| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua!
Sunt in clasa a 7a, si in generalam note mari(nu ca ma laud), dar la romana mai cate un 9pe aici-pe colo, la mate la fel, dar la biologie din clasa a 5a si pana acum am avut numai 10, si anul acesta la chimie pana acum am 6 note de zecelaughing nu glumesc! Fiecare avem materiile noastre la care suntem cei mai buni, eu sunt cea mai buna la biologie si la chimie.
Dar chiar imi plac, si vreau sa merg; la liceu la Bio-Chimie si sa urmez o meserie din varietatile de meserii ale acestor stiinte.
Bun. dar am o problema mamamereu imi spune ca degeaba am note foarte mari la ceste materii ca nu-mi folosesc! Eu trebuie sa fiu foarte buna la rom., mate, etc... si sa ma axez mai mult pe ele ca ele sunt cele mai importante, si sa las biologia si chimia pe locurile mai secundare ( desii eu tratez rom. mate., biologie si chimia cu aceeasi importanta)
Imi spune ca profilul bio-chimie e cel mai slab...
Dar mie asta imi place, nu stiu voi ce ziceti?
Adica eu la romana, mate, istori, engleza, etc toata ziua invat si scriu si fac si suplimentar, iar la biologie si chimie decat sunt atenta in clasa si mai citesc o data lectia acasa.
Simt ca am inclinatii in aceste domenii, dar parintii mei imi spun continuu, ca biologia si chimia nu sunt de viitor.
Sunteti de acord cu ei?

10 răspunsuri:
| User a răspuns:

Cu scrisu' asta (chiar, desii) ai 9 la romana?raised eyebrows
Stii cum e, in tara orbilor chioru'i imparat.

| criss:) a răspuns:

Suntem aici sa ajutam nu sa comentam...in fine; poate te-ai grabit, deci inteleg.
Nu sunt de acord, faci ceea ce iti place si vor intelege si ei. Daca faci ceva cu placere iese mult mai bine, deci fa materiile in care te descurci cel mai bine...fiecare trebuie sa aiba o meserie, nu toti trebuie sa fie matematicieni.In plus biologia si chimia sunt niste materii interesante si folositoare!
succes mai departe.

crissuhappy

| illusion a răspuns:

Convingei spanandule ca vrei neaparat sa faci lucrul acesta big grin si ca daca nu iti va placea thinking te vei muta in alt liceu no talking (lucru care evident nu o sa se intample pentru ca odata ce ai intrat in liceul acela nu te vor mai muta ai tai devil) si ca in + e dreptul tau sa-ti faci un drum pe care sal urmezi in viata smug, trebuie sa ai putere de convingere asupra parintilor tai waiting, orice copil are tongue. baftawinking

| MihAelA_1847 a răspuns:

Pai, cred ca ar trebui sa faci ce vrei tu, nu ce vor alti. Spune-le ca asta vrei tu sa faci, iar ei nu iti pot schimba decizia.Romana si Matematica sunt importante, dar fiecare are materile preferate.Succes!happy

| anna01 a răspuns:

Nu prea stii sa scrii corect, ma asteptam la o gramatica cat de cat corecta dupa inceputul in forta cu note-10, 10, 10, vai doamne, un 9! Revenind la problema ta, cu profiul de biologie.Materiile romana, matematica, istorie sua geografie sunt cele de care te vei izbi la testele nationale,, bacalaureat, poate si la admitere.Sunt prioritare ca programa si timp dedicat de tocit.Probabil parintii tai nu pun pret pe capacitatile tale extinse si se axeaza doar pe carnetul burdusit cu note bune fara a tine cont de inclinatia ta catre alte domenii.Mare pacat.Incearca sa depasasti granitele gandirii traditionale aka note mari la toate materiile si sa-ti gasesti un domeniu catre care esti atrasa; doar asa iti vei gasi o cariera potrivita cu aspiratiile tale si te vei implini profesional. Tine cont cu masura de sfaturile batranesti, pardon, parintesti.Cu prietenie, Anna

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cateodata daca ai inclinati spre un domeniu, asta nu inseamna ca ai putea face meserie din el, ar implica foarte multe chesti pe care nu le poti face fata(aici am lamurit faza cu inclinatiile ). Si daca ai numai note de 10, cred ca e doar o parte a inclinatieiwinking. Ai inclinati catre ceva atunci cand iti petreci o parte din timpul liber descoperind alte noutati.(in afara scolii).
Dar daca chiar ai asa zisele inclianti, ar trebui sa le dovedesti parintilorwinking. De exemplu, tatal meu vrea sa dau la bio-chimie(apoi sa ies doctora), dar eu vreau la mate si acolo o sa ma ducwinking, si a vorbit cu profesorul meu si i-a zis ca ar fi bine sa merg pe mate(bine, tata nu prea s-a lasat influentat), dar pana la urma a vazut ca imi place si ma pricep, si acum este de acordwinking.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar trebui sa-ti asculte parerea si sa te sustina in fond este viitorul tau.trebuie sa faci ce-ti place cel mai mult! succes in continuare!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intr-un fel da dar eu zic sa-ti urmezi visul si intr-o zi vei reusi iti zic eu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai eu cred ca ar trebui sa inteleaga ca pe viitor trebuie sa faci ceea ce iti place tie...nu lor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da sunt de acord si mie imi place biologia si chimia