| CryChristiAN a întrebat:

Sunt pe a 9-a la mate info si dau bac-ul la romana, mate, info si biologie. Dar totusi ma atrage foarte tare ( tin sa mentionez ca sunt olimpic national la chimie) chimia si fizica. Dar si biologia imi place foarte mult. Daca as alege chimie, care e mai frumoasa ( ca usor din punctul meu de vedere este orice) dintre chimie organica si anorganica?

1 răspuns:
| Alex2500 a răspuns:

Hei!

Eu am dat BAC-ul, anul trecut.
Am fost, ca și tine, la profilul mate-info, intensiv informatica.

Cu toate ca am fost la intensiv informatica, am ales sa dau examen la biologie clasele 9, 10. Nici nu a trebuit sa învăț prea mult, pentru ca materia respectiva se aseamănă foarte mult cu cea de scoală generala. De asemenea, am ales sa dau la biologie, pentru ca am participat la diverse concursuri, ce mi-a ușurat situația cu mult!

Fizica este destul de frumușica, însa la examen poate sa iți pice o problema ce iți da bătăi de cap și e posibil sa te trezești cu o surpriza neplăcuta la sfârșit. Nu te sfătuiesc sa iei în calcul aceasta materie. O fost colega a luat 7 la BAC la fizica deși în 4 ani de zile avea numai 10. A avut ghinion la o problema.

Eu zic, ca dacă iți place chimia, atunci sa dai acolo. Daca iți place o materie, este mult mai ușor sa înveți; mai ales ca ești olimpic, nu ar trebui sa ai probleme. Cat despre dificultate, aici nu știu ce sa te sfătuiesc. Mie, personal, mi-a plăcut chimia organica. Mi s-au părut subiectele mai ușoare și dacă știi baza, nu ai probleme.

Succes la examene!