| Maria_Mimy_1998 a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a, si urmeaza sa imi aleg un profil pentru liceu. Sunt foarte indecisa, deoarece sunt influentata din foarte multe parti si nici nu m-am gandit la ceva concret pentru viitor.
Nu ma prea pricep la fizica si matematica.Cu engleza si franceza nu le am deloc pentru ca nu imi plac si nici profesori buni nu am avut. :p
Imi place romana,biologia si chimia si mai putin geografia si istoria. big grin
De curand m-am gandit sa ma axez pe stiintele naturii, dar am auzit ca biologia de clasa a 9-a nu are mai nimic in comun cu cea din 5-8 si ca nici prea frumoasa nu este....si in plus nici nu stiu sigur daca imi doresc sa dau la medicina. Nu as vrea sa intru pe acest profil si apoi sa imi regret decizia.
Apoi m-am gandit sa ma bag pe mate-info,dar matematica pe acest profil este destul de grea,din cate am auzit :p si cum eu nu sunt cine stie ce la mate...
De stiinte sociale nici nu mai incape vorba, din moment ce eu la engleza si franceza sunt nula...desii mi-ar fi placut ca mai tarziu sa ma axez pe jurnalism big grin
Nu stiu ce sa fac...m-am gandit si m-am razgandit si pana la urma nu am ajuns la nici o concluzie.
Imi puteti da un sfat? Va rog. big grin

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Poti alege ceva tehnic(tehnologic) precum protectia mediului sau mecanica, mecatronica sau estetica si igiena corpului omenesc sau electrica sau operator tehnica de calcul sau ceva in domeniul economic.Profilul din urma, economic, este foarte cautat si rentabil.
Mai poti alege ceva vocational..asta daca ai abilitati.
Pana la urma e important sa faci un liceu si sa-l termini. facultatea conteaza. facultatea te specializeaza

1 răspuns:
| JustFlorian a răspuns:

Ceau, eu tiasi propune ceva postliceala domeniul Bucatar sau Designer vestimentar, astea sunt cele mai cautate geoburi pot sa zic din totdeauna, am prieteni multi care au terminat gastronomie sau design si le merge bine atat in tara cat si dincolo peste hotare, poate ca e cam tarziu, deja poate ai optat pentru un anumit domeniu, dar parerea mea cred ca este cea mai buna, daca ai intrat la liceu anul 1 poti renunta si te poti duce la postliceala, este alegerea ta ce faci cu viitorul tau, documenteaza-te si pe internet, sper ca tiam putut fi de ajutor, daca am fost si destul de convingator adica ceva din ce ti-am zis eu chiar e de viitor astept si funda, bafta in continuare