| Suntbaiat123456789 a întrebat:

Bună ziua TPU, ieri un coleg a adus o minge la școală și cu alți 4 colegi au început să dea prin clasa cu ea. Și mi-am primit și eu de 4-5 ori cu mingea aia în cap. Eu i-am spus celei mai severe profesoare din școală să le spună să termine și a confiscat mingea acelui coleg. Acum colegul respectiv vrea să îi plătesc eu mingea. Ce ar trebui să fac? Să i-o platesc sau nu? Dau fundă.

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

De ce sa i-o platesti tu? Fi ma serios, nu era mingea ta, nu tu ai dat cu ea prin clasa!
NU ii platesti nimic, daca faci asta esti un pampalau fraier de care vor rade toti.
Inclusiv profa aia daca afla.

I-o plateai tu doar daca o distrugeai, sau doar daca tu dadeai cu ea prin clasa si din cauza ta a confiscat-o.
In rest tu nu ai treaba, ai facut bine ca ai zis profei, ca doar acolo nu e maidan sa zboare mingea si sa primesti tu mingii in cap.

Deci ai procedat f corect, nu platesti nimic, si daca face presiuni, spui tot acelei profe sau vi cu tata la scoala, si se rezolva.

23 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Sa mergi la directiune...Cum sa-i platesti tu mingea?

Ai putea face pe nebunul sa spui ca iti este rau de la loviturile primite.

| XxXLoredanaXxX a răspuns:

Eu zic să nu-i plătești mingea, deoarece ți-a dat cu mingea în cap și nu prea merită să i-o plătești. Nu merită să fii bun cu colegii răi, părerea mea. Dar dacă vrei să i-o plătești ca să-ți mai dea cu mingea în cap, e alegerea ta.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

De ce i-ai spus? Dacă au grijă să nu spargă nimic, de ce să nu se joace?
Și dacă te-ai lovit ce are? Asta e copilăria, te mai lovești. Nu ți-ai spart capul. N-am înțeles niciodată de ce exagerează unii.
Oricum, nu trebuie să-i plătești mingea.

| Together a răspuns:

Sa-i razi in nas. E vina lui ca si-a pierdut-o.

Daca iti pasa de relatia cu el e mai dificil, lui nu cred ca-i pasa prea mult de tine oricum, din moment ce ti-a tot dat cu mingea in cap.

| XxXLoredanaXxX a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Pe bune? Ți se pare normal ca un copil să-ți dea cu mingea în cap? Dacă un copil îți dă cu mingea în cap, înseamnă că e un copil rău și fără educație.

| IonelIonescu a răspuns:

Nu ii plăti nimic, trebuie sa fie Asumat pe ceea ce face, dacă te amenință și îți spune sa i-o plătești, vorbește cu directorul/directoarea școlii, e vina lui, dacă dă vina pe tine și îți spune sa i-o plătești, atunci e doar in copil, sau are o mentalitate de copil, dacă nu știe să fie Asumat, nu o sa ajungă bine, dar dacă mai face de astea, nu îți fie frică să ripostezi, trebuie doar sa știi să te bați, și dacă e posibil, să îl domini și în putere, mai pe scurt: Nu ii plăti nimic, vorbește cu conducerea școlii, dacă nici așa nu o să se rezolve, nu îți fie frică să mergi la o secție de poliție și să raportezi, succes in ceea ce o să alegi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i plătești nicio minge. Nu ești obligat să plătești tu pentru poznele lui.
Ai făcut bine că l-ai spus profesoarei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă el asta vrea, te poate obliga? Pe ce bază? Care este vina ta? Cei care te loveau cu ea în cap, ei nu sunt vinovați? Să nu plătești nimic.

| darrio2007 a răspuns:

Nu. I-o va da inapoi profesoara.

| Suntbaiat123456789 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Au spart 3 geamuri, au dat cu tabla jos, au spart o ușă și tu spui că nu trebuia sa îi zic?

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru XxXLoredanaXxX):

Având în vedere că acei copii se jucau între ei nu cred că i-au dat intenționat cu mingea în cap. Dacă așa a fost, scuzele mele. Dar accidente în copilărie se mai întâmplă. Și eu mi-am mai luat mingi în cap câteodată și sunt întreg.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru Suntbaiat123456789):

Ok. Au făcut toate astea. Fapte grave, vor trebui să plătească pentru bunurile distruse. Dar de ce a trebuit să îi zici. Crezi că profesorii nu ar fi văzut și nu ar fi pedepsit ei copiii respectivi și fără ajutorul tău? Tot ce-ai făcut a fost să te pui rău cu copiii aceia. Și dacă pârai, și dacă nu pârai, tot acolo se ajungea.

| Suntbaiat123456789 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Și dacă nu îi ziceam acelei profesoare ce se întâmpla? Continuau să dea cu mingea aia prin clasa si în cap la oameni.

| LordCristobal a răspuns:

Auzi la el tupeu de om prost, are pretenția să îi plătești tu mingea.
In primul rand cu mingea nu te joci in clasa te joci afara pe maidan sau pe terenul de fotbal.
Și în al doilea rand nu îi plati nimic pentru că nu are niciun sens sa îi plătești mingea daca el e prost și se joacă cu ea in clasa.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru Suntbaiat123456789):

Crezi că ar fi dat cu mingea la infinit? Oricum venea profesorul și le lua el mingea. Nu era nevoie de intervenția. Și așa mă mir cum de nu a auzit nimeni că ăia demolau clasa. Dar mă rog! Trec cu vederea!
Sau ce vrei să-mi spui de fapt? Că dacă se jucau în continuare mai stricau ceva? Cam greu de crezut că ar mai fi rămas ceva de stricat. Și chiar dacă să zicem mai distrugeau ceva atunci plăteau și pentru obiectul respectiv și cu asta basta. Și dacă chiar te deranjează așa tare niște mingi în cap ieși afară. Doar e cald.

| Psihopatul3020 a răspuns (pentru XxXLoredanaXxX):

Tu ai auzit de joaca?
In acest fenomen numit joaca poti sa te ai accidentezi...
Eu nu cred ca acel copil l-a lovit intentionat cu mingea in cap...
Oricum nu trebuie sa ii platesti mingea.

| Bubuiocion20 a răspuns:

Nu plăti nimic e vina lui

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu are rost sa o platesti. El a incalcat regulamentul școlii aducând acea minge. Sa te joci înăuntru e interzis.

| Suntbaiat123456789 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Tu numești asta joacă? Să vină un prost cu o minge și să îți dea intentionat în cap cât poate de tare cu ea, și încă de 5 ori la rând? Și nu numai mie mi-a dat cu mingea aia în cap, la aproape toți din clasa, înafară de prietenii lui. Și tu zici ca nu are nimic că se jucau în clasă. Dar de ce sa fie cineva victima lor, pentru o prostie de,, joacă''?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu platesti nimic.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu i-o plati sub nicio forma. Nici macar daca te ameninta cu bataia. Daca cumva te ameninta spune asta profesorilor, parintilor tai si poate chiar si politiei daca devine cazul. Nu e vina ta ca profa i-a luat mingea. N-are decat sa se certe cu profa respectiva. Să nu cumva să-i dai nici măcar 10 bani pe mingea aia!

| Mosotti a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

De ce sa nu ii zica? Ce e aia sa dai cu mingea in clasa? Cu aia te joci afara! Sa astepte pana ii spargea capul?
Cine stie cum il lovea de cadea cu capul de ceva. Ca daca te loveste prea tare si nu esti atent, poti sa te dezechilibrezi.
Asa se mai bateau aia cu cornete cu tevi mai acu 30 ani de, se mai scotea cate un ochi ceva, ca na, asa e copilaria.
Nu e asa, trebuie ceva disciplina.

Ca asa apar accidentele.

| Mosotti a răspuns (pentru Suntbaiat123456789):

Bine ai facut ca i-ai zis profei! Si eu faceam la fel la vremea mea, ii puneam la punct daca faceau ceva f nasol care ma afecta pe mine.