| BriannaSwift a întrebat:

TPU, acum cateva zile am avut telefonul la scoala, intr-o ora nu a venit proful si am facut ora cu o profa de la alta scoala..Baietii au mers pe terenul de fotbal-au chiulit, iar noi ne-am prezentat profei.O colega a intrebat-o daca putem sa stam pe telefoane si a spus ca da! Cand au venit baietii, profa i-a pus sa cante-drept pedeapsa, iar noi am filmat cu telefonul meu..Cand profa s-a intors, un coleg si-a dat pantalonii jos, iar eu i-am facut poza, dar am sters-o si am sters si inregistarile cum ei cantau, insa nu l-a vazut profa! Acum baietii imi spun ca daca ii spun ca au chiulit si ca si-a dat jos pantalonii jos colegul respectiv, o sa-i spuna d-lui diriginte ca am avut telefonul la scoala..Nu as vrea sa se intample asta, a fost prima oara cand am avut telefonul la scoala spre deosebire de alti colegi, pentru ca ei cand si-au adus telefonul la scoala eu nu am spus nimic, dar au vazut si colegele mele! Nu stiu ce sa fac..Imi e frica ca o sa ma certe dirigintele. Ajutor, va rog mult!

Răspuns Câştigător
| katy a răspuns:

Nu-i para nici tu, asa nu o sa te parasca nici ei. Oricum nu are ce sa-ti faca, in cel mai rau caz cheama parintii sa le spuna ca nu e voie cu telefonul la scoala, daca asta scrie in regulamentul scolii.Stai linistita.

| BriannaSwift explică (pentru katy):

Eu de obicei sunt foarte sincera, daca nu spun ce am facut, sunt trista si ma simt vinovata! Crezi ca ar trebui sa afle de la mine?

| katy a răspuns (pentru BriannaSwift):

Daca dirigintele nu intreaba,, nu aduce vorba de asta, de ce sa ii spui?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai incalcat legea scolii si acum, trebuie sa astepti si pedeapsa.
Asa te inveti minte sa respecti si sa iei in serios ceea ce trebuie sa respecti.
In viata este diferit, comparat cu ce faci tu acasa la mama ta, daca asculti sau nu, dar in societate si mai ales cand este vorba de legi si reguli, TREBUI sa inveti sa le respecti cu strictete, daca nu vrei sa te afectezi pe viitor. daca acum nerespectarea legii asteia duce la o nota mica la purtare sau la o cearta a dirigintelui, mai tarziu te pot costa multe si chiar libertatea, daca nu inveti sa respectii legile.
Imi pare rau pentru tine, dar esti vinovata si este posibil sa iti primesti si pedeapsa, daca vreun coleg va spune dirigentlui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai si care-i faza? Ai voie cu telefon la scoala.

| BriannaSwift explică (pentru anonim_4396):

Crde-ma, nu stiu ce sa fac, mi-e tare frica!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gretta vorbeste prostii ( probabil atat stie), e voie cu telefonul la scoala, nu ai voie sa il folosesti in timpul orelor de curs, citez din Statutul elevilor: Interdicţii
Art. 15
Elevilor le este interzis:

g) să utilizeze telefoanele mobile în timpul orelor de curs, al examenelor şi al
concursurilor; prin excepţie de la această prevedere, este permisă utilizarea
telefoanelor mobile în timpul orelor de curs, numai cu acordul cadrului didactic, în
situaţia folosirii lor în procesul educativ sau în situaţii de urgenţă;

| BriannaSwift explică (pentru anonim_4396):

Asta spun si eu.
Ne-a dat profesoara voie, asa ca...