| PetruRares a întrebat:

Buna ziua va rog sa aveti rabdare si sa cititi. In primul rand sa ma prezint, ma numesc Ababei Petru-Rares. Am 17 ani si invat la un liceu foarte bun din orasul meu la profilul mate info. Notele mele sunt bune, invat bine spre foarte bine. Insa am urmatoarea problema. Uneori ma plictisesc foarte tare chiar si atunci cand sunt cu cineva si simt nevoia sa fac ceva. Totul a inceput in anul 2008 cand eram in vacanta de vara singur acasa. Aveam sub mine un vecin mai mic cu 2 ani ca mine pe nume Alex, si am inceput pe la ora 9-10 dimineata sa-i arunc cu oua la geam (eu stau la etajul 4, el fix la etajul 3 sub mine). In fiecare dimineata era cate un ritual, ii aruncam cu oua la geam, cu hartie igienica, atarnam papuci legati de sfoara, cartofi, etc. La un moment dat cand am aruncat cu un ou pe geamul lui, oul s-a spart si galbenusul a alunecat pe pervazul lui cazand la etajul 1 la un vecin numit Nechita. Cand m-a vazut pe afara vecinul respectiv atunci in 2008 mi-a spus fix asa: Daca te mai prind ca arunci cu oua la mine la geam te bat de te caci pe tine! Eu bineinteles ca am continuat sa arunc cu oua pana cand sotia lui m-a amenintat ca daca ma vede jos la bloc sa fug. Am atarnat chiar si papuci pe la Alex si vecinul de la etajul 1 pana cand i-am exasperat pe amandoi. Si uite asa veni primavara lui 2010. Atunci eu eram deja la liceu si aveam un coleg de banca Serban pe care l-am chemat la mine. Scaunul meu cu rotile se stricase si mama mi-a zis sa-l duc la gunoi. Asa ca eu, plictisit cum eram, l-am rugat pe Serban sa se duca jos si sa ia resturile de scaun dupa ce il arunc, ca pe urma vin si eu si iau celelalte resturi ramase si-l ducem la gunoi. Serban s-a dus jos, dar nu a ramas acolo, s-a speriat cand a vazut ca apar cu dita mai scaunul la geam si a fugit dupa bloc. Eu recunosc ca eram foarte speriat si mi-a luat ceva curaj ca sa dau drumu scaunului de la geam (asta dupa ce m-am asigurat ca nu trece nimeni ca sa nu omor pe cineva). In momentul cand scaunul a cazut s-a auzit o asemenea bubuitura incat atunci cand m-am dus jos sa iau resturile toata lumea de pe strada si de la blocurile vecine se uitau jos unde a cazut scaunul. Si uite asa vine toamna lui 2011. Adica acum cateva zile eram cu un foarte bun prieten de al meu Mihai la mine si aveam un scaun de lemn pliabil stricat la mine in casa. Am intrebat-o pe mama daca pot sa-l arunc la gunoi si mi-a zis ca da. Asa ca l-am aruncat pe geam, dupa care si eu si Mihai ne-am dus jos sa-l luam. Cand am ajuns jos (era seara) fiica lui Nechita (vecinul de la etajul 1) se uita pe geam la scaun, si eu am venit acolo, m-am facut ca nu o vad, am luat scaunul si l-am dus la gunoi. Bineinteles dupa aia am mai stat o vreme pe afara, nu am indraznit sa ma duc inca acasa ca imi era tarsa. Dupa vreo jumatate de ora cand am intrat in casa, mama a inceput sa tipe la mine ca nu sunt intr-o casa de nebuni sa arunc scaunul pe geam, ca ea a vazut cum eu m-am dus jos si l-am luat, dupa care a inchis usa de la camera ei. Peste vreo cateva minute m-am dus la ea si am incercat sa-i explic ca eu doar incercam sa ma destind ca sunt stresat cu scoala (lucru total neadevarat, eu doar ma plictiseam si vroiam sa fac o tampenie). Ea mi-a zis ca sunt tampit si cum de este posibil sa ma destind in halul asta, ca daca toti vecinii nostri ar veni stresati de la servici ce s-ar intampla? Si uite asa vreau sa va intreb: atat timp cat eu constientizez gravitatea acestor fapte, si din cand in cand mai arunc cate un scaun pe geam si am grija sa nu omor pe nimeni, e ceva grav? Am o problema? Rog seriozitate. Multumesc happy

10 răspunsuri:
| superdorex a răspuns:

Eu zic ca nu!laughing Fiecare din noi mai facem cate o nebumie la un moment dat! Dar asta nu inseamna ca suntem,, plecati" laughing! Asa ca fiecare ne manifestam in felul nostru! Multa bafta, si cand arunci data viitoare uita-te sa nu te observe nimeni ce faci!laughing

| AndreeaRox a răspuns:

rolling on the floor e foarte amuzant trebuie sa recunosc dar si ciudat in acelasi timp.incerc sa te inteleg dar sincer nu pot e bizar.Trebuia sa te opresti de cand te.a amenintat vecinul.pana acum nu s.a intamplat nimic dar daca loveai pe cineva. Uneri mai constientizezi gravitatea faptelor dar totusi mai arunci din cand in cand cate ceva...cred ca la tine e vorba de lene; e mai usor sa arunci pe geam decat sa mergi la gunoi nu?laughing N.am mai auzit niciodata de asa ceva, eu zic ca ar trebui sa te abtiihee hee

| PetruRares explică (pentru AndreeaRox):

Nu din contra nu e vorba de lene, e vorba de plictiseala, pur si simplu pentru mine e un fel de traditie sa arunc ceva pe geam, mai degraba e so distractie si e so amuzant, ma simt chiar f bine cand o fac, cu cat un lucru e mai mare, cu atat mai bine ma simt

| AndreeaRox a răspuns (pentru PetruRares):

Cred ca ar trebui sa.ti gasesti alt"hobby"hee hee

| Viviluka a răspuns:

In primul rand iti multumesc ca m-ai facut sa rad laughing. Pai tu nu ai chiar o problema asa de grava esti doar putin amuzant si iti plac tampeniile. E bine asta uneori ( dar asta nu inseamna k trebuie sa arunci scaune pe geam ). crede-ma eu cand eram mica imi invitam prietena la mine si luam din casa : papusi masini creioane chiar am luat odata si o vaza si eu stau la curte dar am un geam care duce chiar in curtea vecinului adica avem gardurile foarte apropiate. Si le aruncam si ma lasam in jos. Si normal k omul ala Nea Costel il chema e om batran si el se juca cu noi adica ne punea toate lucrurile inapoi. E dar intr-o zi fara sa vrem i-am aruncat cu o masinuta in cap lu nevastasa Tanti Lisaveta laughing Aia are parul foarte mare si cret si s-a facut ca in ziua aia avea parul desfacut masina fiind foarte mica a aterizat chiar in cap la ea si nu a simtit. Dar culmea e ca m-a vazut puradelul ei mic atunci avea vreo 5 ani copilul si a zis : mamaie mamaie gemenele ti-au aruncat cu ceva in cap ( gemenele deoarece eram eu si sora mea geamana si o fata ). Si femeia aia a naibii cum e a venit la mama acasa. Normal k mama m-a pedepsit dar eram mica. Acum putina seriozitate baiete. Esti de liceu incearca sa faci si tu lucruri mai sanatoase putin k si eu am renuntat de mult la chestia cu aruncatu pe geam. Si mai faceam asa cu apa. Si chiar intr-o zi am lipit o un fir o chestie mai groasa nu stiu cum sa-l numesc de gardu meu si de gardul din fata mea. Si ce om mergea pe acolo se impiedica bineinteles. Pana ma alergat un mos de mi s-a acrit. laughing si nu puteam sa intru in curte k striga la mama asa ca s-a nimerit ca am intrat in curte la Nea Costel. laughing

Hai mai fii si tu mai cumintel

| Ella_7974 a răspuns:

Pentru inceput...WOW! laughing Chiar e o poveste amuzanta. Acum...eu nu stiu cat de distractiv poate sa fie sa arunci scaune pe geam, dar cred ca ai putea gasi o activitate care sa-i deranjeze mai putin pe vecinii tai. De exemplu ai putea iesi cu prietenii in oras sa va plimbati, sau cauta ceva care sa-ti placa mai mult decat sa arunci chestii pe geam. Sunt sigura ca exista ceva. Si nu, nu ai o problema. Trebuie doar sa scapi cumva de lipsa de ocupatie. Succes!

| alledawn a răspuns:

rolling on the floor este o poveste chiar amuzanta. si daca tu constientizezi gravitatea acestor fapte si iti place in continuare sa arunci cu scaune de la geam, continua. laughing e o tara libera.

| ecstassy a răspuns:

Pai...e o poveste amuzanta.Da cum ar fi sa ne aruncam fiecare cate ceva pe geamlaughing nu prea e bine ce faci.Ai grija sa nu se agraveze lucrurile daca continui asa.Baftawinking

| piji a răspuns:

Dupa parerea mea,ar fi mult mai amuzant sa stai sa te uiti la desene animate cand te plictisesti,sau sa te dai cu crema de maini si apoi sa te speli, sau pur si simplu sa dormi...dar daca chiar iti place sa arunci scaune pe geam, eu iti spun :"it's a free country" fa ce vrei...

| ytpu1233 a răspuns:

Arunca petarde ca pusca mai tare si mai repede si nici nu trebuie sa mergi sa le iei de jos...