| Elyiela a întrebat:

Bună, TPU! M-am trezit si imi amintesc ca am avut un vis. In visul acesta, eram la scoala, in pauză, si o colega cu care sunt certata foarte rau si in viata reala, facea ceva pe la spatele meu, isi batea joc de mine, ca sa vada si altii. Se facea ca ea dupa s-a asezat in banca, si eu m-am intors spre ea, furioasa. Am scuipat-o, daca tin bine minte, pe față, si dupa am luat-o si aruncat-o pe geam. Inainte sa o arunc pe geam imi amintesc ca fata asta avea machiajul intins pe la ochi, incepuse sa planga si eu i-am zis ca dupa sa se duca sa si-l spele ca s-a intins. Apoi, am aruncat-o pe geam. Dar ea nu a murit fiindca era parterul sau etajul 1. Imi intrebam 2 colegi ce parere au despre ce am facut si unul dintre ei a spus ca am fost cam dura si trebuia doar sa o scuip, in timp ce celalalt spunea ca ii placea ce am facut.
Apoi venea diriga pentru ca aveam ora de mate cu ea si eu ma gandeam sa ii spun ce s-a intamplat (restul colegilor nu au spus nimic). Si eram inca foarte nervoasă.
Aveți idee ce ar putea sa însemne acest vis? Nu ma intereseaza sa imi spuneti "este doar un vis, las-o balta", eu vreau sa stiu semnificatia lui.

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

Pai e foarte simplu: inseaman ca vrei sa-i faci rau fetei respective, dar nu-ti permite constiinta. Si atunci visul reprezinta implinirea respectivei dorinte, caci in vis constiinta e anulata.

De asemenea, se poate sa fi invidioasa pe modul in care ea se machiaza - de unde ai ajuns sa o scuipi. Te-ai certat cu ea pentru baieti? Daca da, faptul ca ai intrebat pe ceilalti ce parere au despre ce ai facut, poate desemna ca iti pasa de ce cred ceilalti despre tine dar, mai ales, ca vrei sa impresionezi pe cineva din clasa si ca, pentru asta, esti in competitie cu respectiva fata.

Cam asta ar fi. Daca o sa te impaci, nu o sa mai ai astfel de vise. Daca nu, o sa se repete in diferite forme.

3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Esti cam dura, daca ai puterea sa arunci pe cineva pe geam ca pe un obiect oarecare. happy

| danay72 a răspuns:

Visele nu au nici o semnificație, pur si simplu, apar din mulțimea gândurilor.

| Mclaren12 a răspuns:

Pai este doar un vis. De ce sa nu te intereseze remarcile de genul? Visele sunt "gandurile" subconstientului. Cum tu te gandesti constient la multe chestii si nu te intrebi niciodata "ce inseamna gandurile astea?", nici visele nu au in majoritatea cazurilor o insemnatate deosebita. Aici poate fac o exceptie visele premonitorii sau visele lucide pe care le au unii fara sa si le induca intentionat. Cum nu-ti poti controla subconstientul, evident nu-ti poti controla nici visele, deci nu este nimic neobisnuit ca ai visat despre anumite lucruri legate de fapte din trecut pentru ca in subconstient merg absolut toate actiunile pe care le-am facut in viata. Ca drept dovada, ai aruncat pe geam in vis o persoana pe care o "dispretuiesti" in mod constient.