| Ilovedinero a întrebat:

Bunaa.Deci am o problema cu unul dintre angajati care ma tot framanta.Deci eu la firma tatei de obicei ma ocup sa stiu totul despre atelier( ce masini intra, ce piese mai trebuie etc) dar de obicei ma ocup si de muncitori adica ma duc dimineata la prima ora si apoi din ora in ora sa vad daca au nevoie de ceva ( un ceai, o cafea, un iaurt/ covrig etc) Eu cu ceilalti muncitori sunt foarte " apropiata" glumesc cu mine, vorbesc, le mai dau si eu cate o piesa la mana ca nu mi-e greu dar acum vreo 2 saptamani tata a angajat un om nou care mereu cand vin la atelier se uita extrem de urat.Parca se uita in sufletul meu, zici ca incearca sa ma deoache( nu stiu daca am scris corect). Deci efectiv nu ma mai duc cu niciun fel de drag la atelier.Am incercat si sa vorbesc cu el, m-am dus langa el si l-am întrebat " ai nevoie de ceva? Un ceai, un suc ceva?"
Si el a zis doar " nu" si s-a uitat cu o scârba in ochii mei. Efectiv nu mai suport.Singurul motiv pentru care ajung sa ma duc inca la atelier e ca imi sunt dragi ceilalti si nu mi-ar placea sa ii stiu in conditii nasoale de munca.Ce as putea sa fac? Cum as putea sa ma " apropii" de el? Sau macar sa il fac sa nu se mai comporte asa, jur ca imi vine sa-i scot ochii

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Îți vezi se treburile tale și îl ignori. Nu poți fi prietena cu toată lumea.

| dullcat a răspuns:

Buna.Din pacate, oriunde te invarti in societate vei da peste oameni care pur si simplu nu te plac, fie din diverse motive fie niciunul.In locul tau nu as lasa un singur individ sa imi strice experienta. Daca doar unul se comporta frumos si ceilalti se uitau urat sau se luau de tine, as fi inteles.Insa asa, nu prea.laughing Alege pur si simplu sa-l ignori.In caz ca se iveste ceva, iti va cere ajutorul. Unii oamenii chiar prefera sa aiba o anumita independenta, nu sa fie serviti sau supravegheati.Nu e neaparat un lucru rau.

Eu inteleg ca asa simti, ti se pare ca se uita tare urat la tine, insa nu stim si partea lui de poveste.E foarte subiectiv. Poate el are impresia ca e poker face.laughing Apoi, eu nu cred in deochi.Totul este psihologic.

| Sophieka a răspuns:

Ar trebui sa-l intrebi asa direct: Ce probleme ai de te uiti asa? Ce nu-ti convine? Mai vrei sa lucrezi aici?
Mie nu mi-ar placea sa tolerez o persoana de genul...Ai putea sa-i spui tatalui tau si sa angajati pe altcineva. Sa fie scos repede.

| anonim3248 a răspuns:

Tu confunzi prietenia angajaților, ceilalți se poartă frumos cu tine că ei știu că ești fata patronului.

| anonim3248 a răspuns:

Ar trebui să nu te mai duci la atelier.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred că e ceva personal. Poate acel om așa e el, mai rece, mai ursuz. Am întâlnit și eu persoane de genul, chiar printre foștii colegi de clasa. Așa sunt ei. Vor să fie lăsați în pace să-și facă treaba, nu le place să fie îngrădiți.
Sfatul meu e să fii mai distanta cu el, să ii oferi ceva numai dacă îți cere sau să vorbești cu el numai când te întreabă. In rest, dacă își face bine treaba, lasa-l in plata lui.