| FaraNumePls a întrebat:

Bunaaa! Sunt timid, foarte timid. Vorbesc doar cu cei din clasa și câțiva din celelalte clase. Mie frica că voi fi judecat și bârfit (sunt deja super bârfit). Mă gândesc că la anul voi merge la liceu și nu voi avea prieteni și în zilele noastre daca n-ai tupeu nu poți face nimic (cel puțin așa observ ). Dau funda ❤

Răspuns Câştigător
| DixieP a răspuns:

Hei! Eu nici cu colegii nu prea discutam, deci la capitolul asta stai super. rolling on the floor
Aceeasi problema am avut-o eu, si inca o mai am putin. Liceul te va schimba total! Bine, nu am experimentat inca (stii, trec clasa a 9-a), insa am foarte multe cunostinte care in generala erau timide rauu, dar cand au mers la liceu, au prins tupeu, incredere si si-au format personalitatea. Si stai linistit ca toti copiii in primele zile or sa fie rusinosi, tacuti si retrasi. Te vei imprieteni cu toata lumea si la un moment dat vei trece si peste barierele astea. happy
Am observat ca noi, timizii, mai mult avem o frica de a gresi. Credem ca daca vorbim cu o persoana si facem niste greseli isi va face o parere mai proasta decat daca am fi tacut. Dar este gresit! Toata lumea greseste. In cazul in care te balbai, te poti corecta si daca tot continui cu balbaiala, sa ii spui persoanei respective ca nu e cea mai buna zi a ta. Iti zic din proprie experienta, dupa ce mai discuti cu o persoana, iti dai drumul la gurita si vorbesti. Fara teama, fara restrictii.
In ceea ce priveste barfa si judecata, oamenii cu o castana in cap vor continua sa dea din plisculet, pentru ca asa s-au obisnuit. Nu-i baga in seama, tu stii adevarul.winking
Continua sa vorbesti cu persoanele cu care ai ce discuta, nu cu orice ratat care nu a mai auzit de nimic in afara de radio-sant.
Sfatul pe care ti-l pot da este sa iesi cu prietenii cat mai des si sa cunosti persoane noi. Poti cauta si pe net niste subiecte pe care le poti dezbate impreuna cu o persoana abia cunoscuta.
Sper ca te-am ajutat! ^^